Stredný východ

(Jeruzalem, 06.08.2015) V Izreali narastá počet protikresťanských incidentov zo strany židovských nacionalistov a extrémistov. Občas dochádza aj k útokom na kresťanské kostoly a kresťania sú často urážaní a ponižovaní. Izraelská polícia a štátne orgány sú pritom často nečinné.

Izraelský pozdravVážení čitatelia, prinášame vám rozhovor s palestínskym migrantom, ktorý na vlastnej koži pocítil štát Izrael. Jeho výpovede sú stále desivé, hoci je od nich časový odstup už desiatky rokov.

Ozbrojenci v kukláchMusíme otvorene priznať, že prevažná väčšina moslimských vládcov je skorumpovaná, diktátorská a politicky negramotná a k tomu všetkému uprednostňujú svoje osobné záujmy pred národnými. Väčšina z nich nemá vo svojich krajinách legitimitu a bola do mocenského kresla dosadená západnými mocnosťami a hlavne USA. Pokrytecká politika západných mocností dovolila týmto tyranom, pokiaľ chránia záujmy západu a hlavne USA, pošliapať ľudské práva svojich národov.

Židovské médiáSionisti v nemalej miere ovládajú v USA masovokomunikačné nástroje, ako je tlač, rozhlas, televízia, filmy a iné; politické nástroje, ako sú zákonodarné a výkonné inštitúcie; ekonomické nástroje, ako sú banky a iné finančné inštitúcie.

Palestínsky mandátV roku 1890 sa historické územie Palestíny stalo súčasťou Osmanskej ríše, a to až do konca prvej svetovej vojny. Výsledkom tajných rozhovorov medzi Veľkou Britániou a Francúzskom bola Sykes-Picotova dohoda podpísaná 16.5.1916. Dedičstvo po Osmanskej ríši malo byť rozdelené medzi nimi. Podľa tejto dohody malo Francúzsko získať Sýriu, Libanon a severoafrickú časť arabských zemí mimo Egypta. Na druhej strane Veľká Británia mala dostať južnú africkú časť arabských zemí, Egypt a Mezopotámiu. O Palestíne sa nedokázali dohodnúť. V roku 1922 sa oficiálne dostala pod Britský mandát.

obete, Palestínčania, Izraelčania, Gaza, Palestína, Izrael, konfliktAni po dvanástich dňoch ofenzíva Izraelu v pásme Gazy, ktorá začala 27. decembra minulého roku, neustáva. 6. január médiá označili ako „najhorší deň vojny v Gaze“. Ak bude pokračovať súčasná miera úmrtí, počet obetí konfliktu môže čoskoro prekročiť 1 000. Má Izrael právo pozbaviť života stovky-tisíce Palestínčanov, aby zabezpečil svoju ochranu?

izrael, palestína, intifáda, okupácia, západný breh, pásmo gazyIzraelskí vojaci a pohraničníci tento týždeň odstránili tri nelegálne postavené židovské osady na palestínskom území Západného brehu Jordánu. Jedna z kolónií bola stará asi šesť mesiacov a zvyšné dve len pár dní. Niekomu by sa azda mohlo zdať, aký spravodlivý počin Izrael vykonal, že jedná v medziach práva a tvrdo, aj na úkor záujmov Židov vynucuje spravodlivosť. Ak sa však na tieto skutočnosti pozrieme bližšie, zistíme, že tomu tak samozrejme nie je.

Šaul MofazIzraelský vicepremiér Šaul Mofaz, kandidát na budúceho premiéra, odsúdil včera svoj rodný hostiteľský iránsky národ ako „koreň všetkého zla“. V inom duchu však zneli nadpisy agentúrnych správ: „Izraelský minister: Irán je koreňom všetkého zla“. Ako bolo možné sa hlbšie v správe dočítať, doslova vyhlásil: „Iránci sú koreňom všetkého zla“. Masmédiá teda v nadpise použili hneď manipuláciu: odľahčili zmysel výroku (na personifikáciu krajiny a nie priamo národa).

Vojna v Iraku už stála amerických daňových poplatníkov viac ako Vietnam, a pokračuje...
Za posledné dni vyšlo najavo hneď niekoľko zaujímavých skutočností o vojne v Iraku. Najprv prišla informácia, že vojna v Iraku bude amerických daňových poplatníkov stáť približne 2 biliardy dolárov, čo je dvetisíc miliárd dolárov. Len za jediný mesiac je to 12 miliárd dolárov, spolu s vojnou v Afganistane 16 miliárd, čo je napríklad celoročný rozpočet Organizácie spojených národov. Už teraz výdavky vynaložené na vojnu v Iraku predčili tie za vojnu vo Vietname (ktorá trvala 12 rokov). Pritom sa neberú do úvahy dlhodobé náklady ako liečenie a opatera o ľudí trvalo postihnutých vojnou. Tento výpočet už vôbec nezahŕňa škody spôsobené irackým školám, nemocniciam, infraštruktúre a súkromným obydliam. A, samozrejme, nevyčísliteľné straty státisícov ľudských životov.

Izraelská agresia voči štátu Libanon trvala vyše mesiaca. Izrael ju vyhlasoval za sebaobranu, podobne sa vyjadrili aj Spojené štáty americké a ďalšie západné krajiny. Zhrnutie dôsledkov vojny, materiálnych škôd a vojenských, najmä však civilných obetí ale svedčia o niečom úplne inom.

Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International vydala výročnú správu o stave ľudských práv na svete za rok 2006, ktorá pokrýva aj činy Izraela a poskytuje informácie, ktoré nie sú západným politikom veľmi po vôli.

Hoci už prebehli viac ako 4 roky, odkedy americký prezident George Bush ohľadom Iraku vyhlásil „Mission accomplished“, situácia v krajine je stále zlá a americkým vojskám sa ju vôbec nedarí zvládať. Generál Raymond Odierno pred pár dňami otvorene priznal, že snahy armády USA potlačiť násilie v Iraku nie sú úspešné.

Vo Veľkej Británii nedávno padol návrh na bojkotovanie izraelských univerzít na protest proti tomu, ako židovský štát zachádza s Palestínčanmi. Podporila ho už veľká časť akademickej obce a aj najväčšie odborové hnutie vysokoškolských pedagógov.

Tento týždeň irackí politici vyzvali občanov, aby sa sami vyzbrojili a zabezpečili svoju obranu. Vojenské jednotky cudzích štátov prítomné na území Iraku toho nie sú schopné. Hoci za posledné mesiace stúpol počet amerických vojakov v krajine, násilnosti sa nijak neznížili, práve naopak. V Iraku každodenne zomierajú desiatky, niekedy stovky ľudí. Niekoľkonásobne väčší počet osôb je každý deň zranených. Sú medzi nimi civilisti, žurnalisti, policajti ale aj vojaci, či už americkí, britskí, irackí, slovenskí…

Iracké dieťa po operácii „Iracká sloboda“Riaditeľ mimoriadnych programov Detského fondu OSN (UNICEF) Dan Toole v Ženeve hovoril o humanitárnej, sociálnej a bezpečnostnej situácii irackých detí. Celkovo sa ich podmienky postupne zhoršujú od zvrhnutia Saddámovho režimu. Ako povedal Toole: „Deti sa majú oveľa horšie ako pred rokom a rozhodne horšie ako pred tromi rokmi.“

Francúzsky prezident Nicolas SarkózyIzraelský denník Jerusalem Post uverejnil článok „Sarkozy podporuje Izrael voči Iránu“, v ktorom uvádza, že po stretnutí s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym pozitívne naladený izraelský premiér Ehud Olmert vyhlásil, že postoje Izraela a Francúzska k iránskemu jadrovému programu sú „zhodné“. Sarkozy povedal, že „vytvorenie Izraela je zázrak a pravdepodobne ide o ústrednú udalosť dvadsiateho storočia“. Ohľadom požiadaviek palestínskych utečencov, ktorí boli vyhnaní židovskými osadníkmi, či by sa nemohli vrátiť späť, Sarkozy Olmertovi povedal, že nemôžu požadovať vlastný štát a nemôžu mať nárok na „časť vašej krajiny“.

29. októbra 2007 egyptský prezident Husní Mubarak vyhlásil, že v jeho krajine bude obnovený mierový jadrový program. Predstavitelia Spojených štátov amerických sa už oficiálne vyjadrili, že proti tomu nemajú žiadne námietky, a dokonca takéto niečo podporujú.

Zábava