Európske národy, ten slovenský nevynímajúc, sa dlhodobo nachádzajú v hlbokej kultúrnej, duchovnej i demografickej kríze. Okrem doteraz zväčša neúspešných snáh o jej politické riešenie sa medzi nacionalistickými zoskupeniami čoraz častejšie objavujú pokusy preniesť aktivitu aj na pole kultúrne a najmä sociálne. Národovecký solidarizmus, teda pomoc núdznym príslušníkom vlastného národa, dnes na Slovensku rozvíjajú hlavne dve iniciatívy: Staráme sa a Slovák Slovákovi.

Tento prístup má pritom v slovenskom nacionalistickom hnutí dlhú históriu. Napríklad Andrej Hlinka v roku 1900 volal na stránkach Ľudových novín po tom, aby sa Slováci riadili zásadami „svoj k svojmu“ a „kresťania, kupujte u kresťanov“. Morálny príkaz kresťanstva a národoveckej myšlienky, aby sme pomohli v prvom rade svojej rodine a svojmu národu, sa v modernej podobe odráža aj u oboch iniciatív.

Podporili už stovky ľudí

Projekt Staráme sa vznikol v prostredí organizácie Slovenské hnutie obrody a funguje už takmer 5 rokov. Na pravidelnej báze pomáhajú 12 slovenským rodinám s deťmi. Okrem toho príležitostne pomáhajú aj jednorázovo. Podľa koordinátora projektu Pavla Soóša takto pomohli dokopy približne 200 ľudom.

S iniciatívou Slovák Slovákovi začali v auguste minulého roku aktivisti z nacionalistickej skupiny Vzdor Kysuce. Podobne pomáhajú najmä rodinám s deťmi, avšak organizujú aj akcie komunitného charakteru, ostatne napríklad v kysuckej obci Klokočov. Aktivista Marián Magát odhaduje, že pomohli už asi stovke ľudí.

Oba projekty majú stanovené prísne kritéria, podľa ktorých sa rozhodujú, komu so svojimi obmedzenými zdrojmi pomôžu. Zameriavajú sa výlučne na pomoc slovenským rodinám, hlavne viacdetným, ktoré majú vážne materiálne problémy. Zároveň neakceptujú akýkoľvek náznak alkoholu, cigariet, drog alebo domáceho násilia.

Pomáhajú hlavne materiálne, ale pomohli aj s bývaním

Obe národovecké skupiny sa orientujú hlavne na potravinovú pomoc, pri ktorej ide hlavne o základné trvanlivé potraviny. Okrem toho pomáhajú aj s drogériou, oblečením či školskými potrebami. Aktivisti Staráme sa organizujú pre deti z rodín, ktorým pomáhajú, aj voľnočasové aktivity ako návštevy historických pamiatok alebo turistické výlety.

Pavol Soóš za veľký úspech tohto projektu označil „zabezpečenie nového bývania pre matku so štyrmi deťmi v Rajci, kedy sa z totálne nevyhovujúceho a drahého podnájmu dostali do pekného mestského bytu, ktorý sme následne dovybavili potrebným nábytkom.“ Nábytok poskytli aj rodinám v Nitre a Stropkove. Za najväčší úspech považuje však to, že niektorým rodinám pomohli postaviť sa na vlastné nohy. Ako príklad spomína stropkovskú rodinu, v ktorej sa otec stará o 5 detí a ktorej pomáhali asi dva a pol roka. Časom si však otec a dve najstaršie deti našli prácu a pomoc už nebola potrebná.

Aktivisti si uvedomujú aj presah národovectva do ekonomickej sféry a snažia sa materiálne pomáhať hlavne slovenskými výrobkami. Projekt Staráme sa si pre tento rok vytýčil cieľ, aby podiel slovenských výrobkov v ich nákupných vozíkoch bol na úrovni minimálne 75 %.

Pomáhajú vďaka darcom

Hoci je to dnes na Slovensku v určitých kruhoch veľmi populárne, ani jeden z týchto projektov nefunguje vďaka štátnym alebo európskym grantom. Naopak, stoja na dobrovoľných daroch od jednotlivcov, firiem, ale aj od svojich vlastných aktivistov. V oboch prípadoch počet podporovateľov a darcov narastá. Staráme sa je možné podporiť aj 2 % z dane. Darcami sú, ako upozorňuje Soóš, hlavne ľudia, ktorí sami nemajú veľa, z nižšej a čiastočne aj zo strednej vrstvy.

Medzi firmami, ktoré podporili akcie Slovák Slovákovi, je aj české vydavateľstvo Guidemedia. Pred Vianocami poskytlo celý zisk z predaja kníh pri prednáške v Dunajove na Kysuciach.

Chcú zvrátiť krízu v slovenských rodinách

Oba projekty sú vedené snahou najmä ekonomicky, ale aj spoločensky, pomôcť slovenským rodinám. Podľa Soóša si uvedomujú „neblahý dopad hospodárskej krízy na náš národ zhoršujúci spoločenské i ekonomické postavenie nejednej rodiny.“ Z toho dôvodu sa v Slovenskom hnutí obrody rozhodli pre sociálny projekt. Ako hovorí, musia za nich „hovoriť skutky, pretože samotné slová nedokážu zmeniť svet, ten dokážu zmeniť len činy.“ Pomoc slovenským rodinám je pre nich morálna povinnosť.

Podobné dôvody spomína aj Magát. Podľa neho je v súčasnosti majorita na Slovensku „decimovaná a úmyselne tlačená do pozície, kedy sa skrátka ľudia neodvážia mať deti a ak ich majú, tak ich nedokážu dostatočne zabezpečiť i keď to skôr šlo.“ Slovenský národ tak vymiera a preto sa „rozhodli ukázať ľuďom cestu spolupatričnosti  a vzájomnej pomoci, pretože iba jednota dokáže zabezpečiť prežitie nášho národa.“

Ako sa pridať?

Aktivisti oboch iniciatív chcú v budúcnosti rozširovať okruh núdznych rodín, ktorým budú pomáhať. Preto privítajú akúkoľvek pomocnú roku. Záujemcovia môžu pomôcť materiálne (potravinami, školskými pomôckami, drogériou) alebo finančne.

Projekt Staráme sa môžete kontaktovať na emailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo na telefónnom čísle 0907 316 163. Aktivistom iniciatívy Slovák Slovákovi sa môžete ozvať cez ich stránku na sociálnej sieti Facebook.

Zábava