Medzinárodný deň žienDnes si pripomíname Medzinárodný deň žien. Mal by byť sviatkom žien a boja za ich rovnoprávnosť. Vychádza z jednej historickej udalosti. Na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorkských krajčírok z textilných tovární, ktorý sa konal v roku 1908. Krajčírky bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času a jeho nahradenie 8-hodinovým, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

Je vyše 100 rokov od tejto udalosti a ja sa zamýšľam, kde sú ženy dnes. Osemhodinový pracovný čas majú vybojovaný. Avšak dnešné ženy, a najmä tie, ktoré majú plné ústa o rovnoprávnosti, s veľkou vervou a dobrovoľne pracujú aj 10 hodín denne. Lebo kariéra je to dôležité. Aj napriek tomu, že robia za pár stovák eur a akosi im uniká, že ich ženskosť sa má oslavovať materstvom a deťmi, a nie kariérou a funkciami.

Tento sviatok je pomerne výrazne spoločensky etablovaný, politici nezabúdajú zapriať svojej ženskej časti elektorátu.

Dnes však akoby sa mnohé ženy chceli správať čo najviac ako muži. A čo je horšie, aj sa im to neraz darí. Pohŕdajú vlastnou prirodzenosťou. Že nejde práve o cestu k trvalému šťastiu, pochopia, až keď už bude neskoro.

Mne preto významnejší deň hodný oslavy bude Deň matiek.

Zábava