Medzinárodný deň žienDnes si pripomíname medzinárodný deň žien. Mal by byť sviatkom žien a boja za ich rovnoprávnosť. Vychádza z jednej historickej udalosti. Na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorkských krajčírok z textilných tovární, ktorý sa konal v roku 1908. Krajčírky bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času a jeho nahradenie 8-hodinovým, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

Je vyše 100 rokov od tejto udalosti a ja sa zamýšľam, kde sú ženy dnes. Osemhodinový pracovný čas majú vybojovaný. Avšak dnešné ženy, a najmä tie, ktoré majú plné ústa o rovnoprávnosti, s veľkou vervou a dobrovoľne pracujú aj 10 hodín denne. Lebo kariéra je to dôležité. Aj napriek tomu, že robia za pár stovák eur a akosi im uniká, že ich ženskosť sa má oslavovať materstvom a deťmi, a nie funkciami a volebným právom.

Tento sviatok je pomerne výrazne spoločensky etablovaný, politici nezabúdajú zapriať svojej ženskej časti elektorátu.

Paradoxne však medzinárodný deň žien je sviatkom, kedy by sa ženy chceli správať ako muži. A čo je horšie, aj sa im to neraz darí. Že nejde práve o cestu k trvalému šťastiu, pochopia, až keď už bude neskoro.

A tak si dvíhajte pohár sektu na prípitok dňa žien, hoci tie by chceli byť mužmi. No významnejší mi bude vždy deň matiek.

Zábava