Rodina so štyrmi deťmi(Berlín, 8.12.2014) Koncom novembra sa nemecká vládna koalícia dohodla na zavedení povinného aspoň 30-percentného zastúpenia žien v dozorných radách 108 najväčších nemeckých podnikov obchodovaných na burze. Ďalších približne 3.500 firiem si bude musieť stanoviť vlastné kvóty pre zastúpenie žien na najvyšších pozíciách. Návrh zákona by mal parlament schváliť v polovici decembra, zmeny budú platiť od roku 2016. Tieto opatrenia však rázne odmieta a kritizuje známy nemecký demograf Herwig Birg. Podľa neho je nevyhnutné podporiť rodiny s deťmi, aby bol zastavený nemecký populačný úpadok.

Birg obviňuje nemeckú vládu z toho, že ignoruje a bagatelizuje demografický vývoj v krajine. Pôrodnosť je dlhodobo veľmi nízka. Od roku 1972 v Nemecku každoročne zaznamenajú viac úmrtí ako pôrodov. O populačné prírastky sa z veľkej časti starajú imigranti.

Medzi Nemcami sa život bez detí stal trendom, varuje demograf. „Existujú nápadné rozdiely: menej kvalifikovaní ľudia, napríklad upratovačky, väčšinou deti majú. Sú to práve ženy v umeleckých, prírodovedných, humanitných, podnikateľských a publicistických povolaniach, ktorú sú zo 40 až 50 percent bezdetné.“ To spôsobuje aj tzv. dysgenický efekt, inteligentnejší ľudia majú v priemere výrazne menej detí. Práve na toto by mali politici reagovať.

Doteraz boli rodičia v pracovnom živote systematicky znevýhodňovaní. Podnikatelia by podľa Birga mali pri rovnako kvalifikovaných uchádzačoch o pracovnú pozíciu uprednostňovať otcov a matky. „Okrem toho odporúčam kvóty pre matky namiesto plánovaných kvót pre ženy, pretože tie slúžia prevažne iba ako kariérny program pre bezdetné ženy,“ dopĺňa Herwig Birg.

Zábava