ShootyAsi všetci poznáme, že „pokrokoví“ novinári, aktivisti a politici sú radikálnymi odporcami predsudkov a stereotypov. Odmietajú generalizácie negatívnych vlastností na celé etniká, kultúry, náboženstvá alebo rasy. Ak sa niekto takého prehrešku dopustí čo i len domnele, stane sa terčom tvrdej kritiky a obvinení z xenofóbie a rôznych -izmov. Zdá sa však, že nie všetky skupiny sú pre týchto ľudí hodné ochrany od zovšeobecňovania. Najnovšie sa to ukázalo pri vyjadreniach karikaturistu (SME, Projekt N) Martina „Shooty“ Šútovca o ruskom národe.

Na záver relácie verejnoprávnej RTVS „Večera s Havranom“ (áno, to je jedna z tých relácií, kde si väčšinou potľapkáva po pleciach a „diskutuje“ zopár ľudí s takmer totožnými názormi) o nežnej revolúcii z roku 1989 Shooty citoval podivnú charakteristiku ruskej mentality, s ktorou sa úplne stotožňuje (k tomu sa pridal aj moderátor Michal Havran). Z knihy Viktora Jerofejeva prečítal nasledovné:

„Mrzák vyvoláva u Rusov kŕč smiechu, zlosť a túžbu doraziť ho. Rusi sú ľútostiví, no nepoznajú súcit. Jednonohého mlátia jeho vlastnou barlou, beznohého topia v mláke, hrbatého vystierajú kopancom, škuľavému s chripotom vyrazia posledné oko. Tehotná žena je svojim spôsobom tiež mrzák, na ňu radi štvú psov. No občas, keď v záhradách kvitnú astry, Rusi skladajú o mrzákoch prekrásne piesne.“

Dodám, že známy karikaturista tým chcel demonštrovať, aká je ruská kultúra a civilizácia pre neho odpudivá. Ale, kde sa podela zrazu tak známa liberálno-multikultúrna otvorenosť všetkým kultúram? Žiada sa dodať.

Predstavte si, že by niečo obdobného charakteru bolo vo verejnoprávnej televízii prečítané, povedzme, o Cigánoch alebo Židoch s tým, že ide o výstižnú analýzu. Tiež by to všetci prešli mlčaním, veď sa nič nedeje, alebo by sa spustila hystéria – masmédiá, aktivisti a politici by žiadali trestnoprávne následky a prepustenie z práce pre toho, kto by si to dovolil? Spomeňme si len na Kristínu Kormútovú, ktorá sa nelichotivo vyjadrila len o jednom príslušníkovi určitej etnickej skupiny. A to ešte za úplne iných okolností.

Zdá sa, že Rusi naozaj nemajú v liberálnych očiach ochranu, podobne ako Slováci, katolíci či iné neprivilegované skupiny, ktoré možno v masmédiách nerušene a bez dôsledkov haniť. A toto nie je ojedinelý prípad, príkladov je omnoho viac. Text rusofóbneho razenia s názvom „Ruské raňajky“ napísal nedávno pre SME Ľubomír Smatana. Na stránke nadhlad.com sa objavila paródia, ktorá zamieňa Rusov v článku za Židov. Myslíte, že by taká verzia článku v Sme mohla vyjsť?

Nebudeme však predbiehať a počkáme si na iné kolektívne posúdenia celých národov z pera či z úst novinára hlavného prúdu. Alebo sa ukáže, že rozširovať stereotypy možno iba o niektorých národoch, etnikách a náboženstvách? Obávam sa, že svojimi výstupmi nám už odpoveď dávno dali.

Zábava