BFI(Londýn, 12.7.2014) Britský filmový inštitút (BFI), najväčší verejný sponzor kinematografie v krajine, od septembra tohto roku finančne podporí iba tie filmy, ktoré splnia stanovené ciele pre zastúpenie etnických menšín, homosexuálov alebo ženských postáv. Cieľom je dosiahnuť viac „rozmanitosti“ na striebornom plátne, ale aj vo filmovom zákulisí.

BFI sa finančne podieľa na produkcii asi 30 britských filmov ročne. Medzi ním sponzorované filmy patril aj oskarový film Kráľova reč (2010) a minuloročný úspešný film Philomena (2013). Prostriedky, ktorými BFI disponuje, však väčšinovo pochádzajú od daňových poplatníkov. Najväčším, asi dvojtretinovým, donorom je britské ministerstvo kultúry, médií a športu. Briti si tak sami zaplatia túto multikultúrnu propagandu.

Podľa nových pravidiel musí filmový projekt spĺňať aspoň dve z troch kritérií, aby mohol dostať finančnú podporu od BFI. Prvým kritériom je prítomnosť aspoň jednej hlavnej postavy, ktorá bude „pozitívne zobrazovať rôznorodosť“, a minimálne 30 percent podporných postáv a komparzu má byť tiež „rôznorodých“ (rozumej nebielych a neheterosexuálnych). Projekt by sa mal tiež zaoberať otázkami menšinových identít.

Druhým kritériom je „rôznorodosť“ mimo plátna. Aspoň dvaja vedúci odborov vo filmovej spoločnosti, ktorá žiada o grant, musia mať menšinový pôvod. Rovnako aj časť filmových umelcov ako režisér, scenárista, skladateľ filmovej hudby alebo kameraman. Podľa tretieho kritéria majú filmové spoločnosti ponúkať prácu a stáže pre nových ľudí s menšinovým pôvodom.

Ak teda niekto chce točiť film s podporou BFI, buď bude musieť propagovať v pozitívnom svetle a v neúmernej proporcii tú-ktorú menšinu, alebo bude musieť vo svojej spoločnosti a mimo plátna zamestnať nejakých predstaviteľov „rôznorodosti“. Inak film nenatočí.

Zábava