Ivan GašparovičNovelu trestného zákona o extrémizme včera vetoval prezident Ivan Gašparovič. Ako právnik to zdôvodnil tým, že novela nedefinuje zavedený pojem „extrémistický materiál“ a tiež skritizoval, že novela stavala mimo zákon tých, čo tento „extrémistický materiál“ doma len prechovávajú, hoci aj na vedecké účely.

Ivan Gašparovič sa tak plne stotožnil s kritikmi novely. Tú od jej návrhu kritizovali mnohé mimovládne organizácie celého ideologického spektra. Okrem toho napr. poslanec Jozef Rydlo v parlamente predniesol voči novele kritický prejav, kde sa oprel aj o analýzu portálu Priezor.com. Novele sa vyčítalo najmä to, že pri domovej prehliadke za „extrémistický materiál“ možno označiť hocičo a tak v praxi by štát dokázal poslať do väzenia hocikoho a hocikedy.

Teraz je nádej, že táto „novela totality“ (ako ju spropagovali jej kritici) nakoniec neprejde. Na prelomenie veta je potrebných 76 hlasov. Za novelu hlasovalo 75 zo 128 prítomných poslancov. Na stránke NR SR si môžete pozrieť zoznam hanby – hlasovanie o tejto novele je zaujímavým medzníkom medzi vyznávačmi orwelovskej totality a tými ostatnými.

Chcem veriť, že nakoniec zdravý rozum zvíťazí. A že jedného dňa prejde novela trestného zákona, ktorá zruší už súčasné protiústavné obmedzenia slobody prejavu na Slovensku. Na to nás čaká ale nemalý kus vytrvalej práce.

Zábava