Hedviga Malinová a Gábor GálMladí chlapci, s láskou k zbraniam, si ešte v lete 2007 prenajali strelnicu v obci Zemné v okrese Nové Zámky. Medzi nimi aj človek pracujúci v Policajnom zbore. Túto záľubu strieľania zvečnili pomocou kamery a výstrižky z videí umiestnil mladý 24-ročný policajt v septembri minulého roka na YouTube. Mesiace plynuli, až si to všimol nejaký novinár.

Hriechom bolo, že mladíci si dovolili nevolať figurínu, na ktorú strieľali, napr. Anča, ale Hedviga.

Policajta, ktorý video natáčal, prepustili z policajného zboru koncom januára. Kopčík (viceprezident Policajného zboru) na margo tohto prípadu vyhlásil: „Hoci sa nedopustil žiadneho trestného činu, ani priestupku, už len súkromná účasť na tejto akcii je v rozpore s policajnou prísahou a základnými povinnosťami policajta.“

O aký konkrétny rozpor ide, samozrejme Kopčík neuviedol, a tiež, ako to býva zvykom, médiá to ani nemali v úmysle zisťovať.

Prečo je pomenovanie figuríny „Hedviga“ dôvodom na prepustenie zo zamestnania? Hoci mladíci nikde nepovedali viac ako len „Hedviga“, a žien s takýmto menom sú asi tisíce, masmédiá hneď našli tú „správnu“ spojitosť s osobou Hedvigy Malinovej. Hoci táto spojitosť je nedokázateľná a aj preto je prípad tak absurdný, osvetlime si, čo sa skrýva za Hedvigou Malinovou.

Hedviga Malinová je v súčasnosti trestne stíhaná za krivú výpoveď. 25. augusta 2006 mala ísť Hedviga Malinová na skúšku, pričom jej už hrozilo, že ju vyhodia z vysokej školy v Nitre. Predpokladá sa, že opäť nebola veľmi naučená, a tak zrejme v panike prišla s podivným nápadom nafingovať na seba útok s národnostným motívom.

Ešte v ten deň podala trestné oznámenie na dvoch neznámych páchateľov, ktorí ju za bieleho dňa zbili do krvi, pričom jej aj počmárali blúzku a to za to, že telefonovala po maďarsky. V Nitre je rozprávanie po maďarsky na dennom poriadku a incidenty ani oveľa miernejšieho charakteru sa neodohrávajú ani po zotmení.

Hedviga svojou medializáciou ale priliala olej do ohňa už aj tak naštrbených slovensko-maďarských vzťahov. Preto sa policajti tohto prípadu chopili pomerne dôkladne a po vyše dvoch týždňoch vyšetrovatelia predložili dôkazy o tom, že útok je vymyslený. Bolo to tak jednoznačné, že si nikto nedovolil pochybovať a všetci prohedvigovskí krikľúni stíchli.

Meno Hedvigy Malinovej sa tak pre mnohých stalo symbolom klamstva, podvodu a vyvolávania medzinárodného konfliktu.

Od vtedy niektoré médiá úmyselne narábajú s rôznymi nikam nevedúcimi konšpiráciami a tento jasný prípad tak zahmlili, že už si málokto pamätá jednoznačnú a holú podstatu celej veci. Klamlivé médiá a trestne stíhaná Hedviga za krivú výpoveď sadajú k sebe ako vrana k vrane.

Najväčšou tragédiou na celom prípade je, že na tieto mediálno-politické hry doplatil nevinný policajt, ktorý svoje povolanie vykonával zodpovedne a s radosťou. Prepustený sa odvolal voči rozhodnutiu zamestnávateľa, no je takmer isté, že mu to nijako nepomôže.

Celý prípad prepusteného mladého policajta bez akéhokoľvek varovania či možnosti nápravy je jedným absurdným a totalitaristickým zásahom zo strany štátu z iniciatívy a posmelenia zo strany médií.

Zábava