Lucia Žitňanská a Béla Bugár

Parlament 25. októbra odhlasoval zmeny v Trestnom zákone a Trestnom poriadku, ktoré majú podľa ministerky spravodlivosti Lucii Žitňanskej naštartovať účinnejší boj s extrémizmom. Za takéto zmeny hlasovalo 98 prítomných poslancov z politických strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a SaS. Zákon bol teda prijatý a začne platiť od 1. januára 2017.

Objektívne treba konštatovať, že tieto zmeny značne zhoršia stav slobody prejavu na Slovensku.

Pripomeňme, že po novom bude ľudí označených za extrémistov súdiť špecializovaný súd, obžalobu bude podávať špeciálna prokuratúra a pri určovaní toho, čo je extrémizmus bude nápomocná nová skupina znalcov na extrémizmus. Ďalej sa pri trestnom čine prechovávania extrémistického materiálu prakticky ruší prezumpcia neviny, ktorá by mala byť garantovaná Ústavou.

Proti tomuto zákonu hlasovali všetci poslanci Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko a poslanci strany Sme rodina. Poslanci z týchto dvoch strán kritizovali najmä možnosť zneužitia tohto zákona a jeho zjavnú protiústavnosť.

Nevylúčili ani možnosť podania podnetu na Ústavný súd, na ktorý sú však potrebné podpisy tridsiatich poslancov, čo sami nemajú a Matovič sa rovno vyjadril, že toto podanie na Ústavný súd hlasy jeho poslancov nepodporia.

Zábava