Winfried StöckerTo, že v Nemecku (a tiež v ďalších krajinách Európy) môžete ísť do väzenia za popieranie holokaustu či iné alternatívne pohľady na nedávne dejiny, je všeobecne známe. Mantinely „dovoleného prejavu“ sa však stále posúvajú čoraz viac dovnútra. Svedčí o tom aj prípad nemeckého lekára a podnikateľa Winfrieda Stöckera, ktorý je momentálne vyšetrovaný za jeho kritické slová o azylovej politike svojej vlasti.

Celá kauza sa začala, keď v decembri minulého roku Stöcker odmietol, aby sa v obchodnom dome Görlitz, ktorého je majiteľom, konal benefičný koncert pre azylantov. Chcel tým dať na javo, že odmieta zneužívanie nemeckého azylového systému. Podľa neho by sa azylanti z niektorých afrických krajín mali radšej vrátiť domov a postarať sa tam o všeobecné zvýšenie životnej úrovne.

Tiež si nepraje, aby bol o 50 rokov polmesiac nad kolínskym dómom. Stöcker zdôraznil, že namiesto kultúry vítania všemožných cudzincov by sa Nemci mali venovať skôr vlastnému potomstvu. Iba tak, a nie importom cudzích, budú vyriešené závažné sociálne problémy krajiny.

Negatívne reakcie na seba nenechali dlho čakať. Starosta Görlitzu Siegfried Deinege označil tieto vyjadrenia za „poriadne extrémistické“. V podobnom duchu sa, ako inak, vyjadrili aj médiá a najrozličnejší ľavicoví „aktivisti“. Rektor Lipskej univerzity, na ktorej je Stöcker čestným profesorom a ktorej viaceré projekty sponzoruje cez svoju firmu Euroimmun, vyzval Stöckera, aby sa za svoje slová verejne ospravedlnil. Ten však zaujal chlapský postoj, označil rektorovu výzvu za farizejstvo a vyhlásil, že končí s podporou univerzity, pokiaľ sa jej rektor nezmení.

Winfried Stöcker svoje výroky a svoje konanie obhajuje slovami: „Nenechám si od nikoho zatvárať ústa. Od žiadneho rektora, žurnalistu či politika. Je to moje právo povedať svoju mienku. Som slobodný človek.“ Tento postoj však očividne nezdieľajú niektoré orgánizácie menšín, ktoré podali na Stöckera trestné oznámenia. Na ich základe dnes štátne zastupiteľstvo v meste Görlitz Stöckera vyšetruje pre podozrenie z verbálneho trestného činu štvanie ľudu – Volksverhetzung.

Tento človek, ktorý neurobil nič iného, než povedal to, čo káže zdravý rozum, je tak trestnoprávne prenasledovaný a zastrašovaný. Keď sa nezlomil pod hrozbami masmédií, politikov, „aktivistov“ či univerzitných predstaviteľov, tak sa do celej štvanice zapojil štát. Informačné prostriedky na Slovensku, hrdiace sa označením „strážne psy demokracie“, o celej veci príznačne vôbec neinformujú. Preto sa aspoň my zastaňme odvážneho profesora, ktorý je prenasledovaný za hovorenie pravdy:

Je suis Winfried!

Zábava