Politická korektnosť vo ŠvédskuPodľa informácií švédskej verzie informačného portálu The Local bola čerstvo prijatá učiteľka prepustená z práce jej „závadné vyjadrenia“ na sociálnej sieti. Učiteľka mala v auguste začať vyučovať na Montessori škole v juhošvédskom meste Kalmar, avšak potom, ako sa vedenie školy dozvedelo o jej otvorene prejavených názoroch, bola jej zmluva okamžite vypovedaná. Podľa riaditeľky Anny Sofie Stensdotterovej sú názory učiteľky v rozpore s „hodnotami školy.“

Prepustená učiteľka na svojom facebooku publikovala niekoľko videí, na ktorých sú moslimovia zobrazení pri týraní zvierat (pravdepodobne išlo o zabíjanie zvierat podľa islamskej tradície halal), s komentárom, že prítomnosť moslimov vo Švédsku je Boží trest za to, že sa Švédsko stalo sekulárnou krajinou (tento názor nezastáva sama). Tiež zverejnila obrázok, na ktorom boli zobrazení chudý, starý biely človek a dobre živená osoba tmavej pleti s poznámkou, ktorá naznačovala, že ilegálni imigranti využívajú sociálny systém na úkor švédskych dôchodcov.

Riaditeľka Stensdotterová sa na margo celej veci vyjadrila, že problémom vlastne nie sú ani samotné učiteľkyne názory, ale to, že si ich nenechala pre seba a otvorene ich prejavila na internete. Údajne to je dôvod, že by nedokázala férovo pracovať so žiakmi s moslimským pôvodom.

Článok informuje tiež, že 75 % švédskych zamestnávateľov si nejakým spôsobom preveruje „pozadie“ uchádzačov o prácu - z toho 45 % si ich preveruje vyhľadávaním cez facebook a 40 % cez google. Rovnaké postupy využívajú aj mnohé prácu sprostredkujúce agentúry. Podľa Hanny Oxellovej z agentúry Wise niektorí zamestnávatelia odmietajú uchádzačov o prácu, ak zistia, že majú názory v rozpore s „hodnotami spoločnosti“.

Čo dodať? To nám ale tá liberálna demokracia kvitne, len čo je pravda. Môžete mať „závadný“ názor, ale nesmiete ho prejaviť a to ani zdieľaním politicky nekorektných videí či obrázkov. Inak sa rozlúčte s lepším pracovným uplatnením alebo aj s osobnou slobodou, ak by ste popreli holokaust alebo niečo podobné. A to všetko na našom krásnom slobodymilovnom „Západe“.

Je priam neuveriteľné, kam až pokleslo vnímanie morálky v dnešnej spoločnosti. Ešte nedávno boli ľudia prepúšťaní, ak by na svojom pracovisku porušili pravidlá správania, ale nie za „nevhodné“ názory vo svojom voľnom čase a mimo pracoviska či dokonca vypovedané pred uzavretím pracovnej zmluvy. Dnes je to, žiaľ, realita.

Práve dnes, kedy by sa spustila nevýslovná hystéria, ak by niekto prepustil novoprijatého zamestnanca, keby zistil, že je homosexuál. Pri ľuďoch, ktorí odmietajú islamizáciu a trestnú činnosť (ilegálne prisťahovalectvo), to však zjavne problém nie je. Sami zamestnávatelia sa chvália, že väčšina z nich si uchádzačov preveruje, aby náhodou nezamestnali nejakého spiatočníka. A ak sa to aj stane, tak ho bez okolkov prepustia tak, ako spomenutú učiteľku, slovenského katolíckeho IT manažéra alebo Kristínu Kormútovú.

Pri takýchto správach si vždy spomeniem na slová Karla Kryla z jeho slávnej piesne Demokracie: Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů, a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

Zábava