Kristína KormúthováUž niekoľko dní sa v slovenských médiách pretriasa kauza športovej moderátorky Kristíny Kormúthovej, ktorá bola pre svoje nevhodné vyjadrenie na sociálnej sieti prepustená z verejnoprávnej RTVS. Celý prípad vyvolal na Slovensku ďalšie kolo nekonečných diskusií o slobode slova, rasizme a extrémizme. Bola reakcia televízie náležitá alebo sa stala hlásateľka obeťou politickej korektnosti?

O pol piatej ráno v piatok 16. mája 2014 sa Kristína Kormúthová a celá jej rodina zobudili na hluk a hrmot spôsobený cigánskym zlodejom, ktorý sa im snažil z domu ukradnúť štvormetrovú odkvapovú rínu. O svoje pochopiteľné emocionálne rozrušenie sa moderátorka rozhodla podeliť zverejnením statusu s nevyberanými slovami na facebooku.

Páchateľa v ňom označila za „nedonoseného, smradľavého cigána“ a spýtala sa „prečo „toto“ nemôžme my poľovníci strieľať podobne ako škodnú?“ Jej vyjadrenie bolo prístupné iba jej priateľom na sociálnej sieti, tých však má vyše 1.900, takže niet divu, že sa jej status dostal do bulvárnych médií, dychtivých po senzáciách „celebrít“. Nepomohlo ani spätné vymazanie statusu a ospravedlnenie sa zaň.

Hneď po medializácii sa rôzni aktivisti a ďalšie celebrity, s razanciou predátorov po zhliadnutí ľahkej koristi, vzájomne predháňali v odsudzovaní, pohoršovaní a výzvach na potrestanie hlásateľky, samozrejme, nie cigánskeho zlodeja. Promptne zareagovala aj RTVS, ktorá Kormúthovú prv stiahla z vysielania, než ju včera definitívne prepustili z televízie, pretože „takéto vyjadrenia moderátorov sú neprípustné a nezlučiteľné s prácou mediálne činnej osoby.“

Pre tento incident nebude ani tvárou módnej šou na medzinárodnom rómskom festivale v Bratislave, hoci s ňou boli organizátori minulý rok spokojní. Tento fakt a tiež skutočnosť, že Kormúthová podľa vlastných slov cigánsku komunitu finančne podporuje, vyvracia obvinenia z rasizmu a proticigánskej nenávisti, ktoré sa už neprekvapivo v niektorých médiach stihli objaviť.

Kormúthovej status bol napísaný v afekte a silnom emočnom rozrušení, pri ktorom je obvyklé, že sa človek hanlivo vyjadrí o svojom škodcovi s tým, že negatívne zdôrazní niektorý jeho atribút. Napríklad, „ty hnusný krpec“ pri nízkom človekovi, „smradľavý cigán“ pri cigánovi alebo „ryšavý hajzel“ pri červenovlasej osobe. To však ešte neznamená, že človek neznáša nízkych, cigánskych alebo ryšavých ľudí, iba chce zdôrazniť a skonkrétniť svoje pejoratívne a odsudzujúce vyjadrenie.

Podobne je to so strieľaním zlodejov ako škodnej. Aj tu je vyjadrenie hlásateľky vzhľadom na okolnosti ľudsky pochopiteľné. Nebolo to tak dávno, čo sme mohli vidieť šibenice na protestoch po zverejnení kauzy Gorila. Niektorí ľudia si vo svojej komunikácii zvykli na ľahkomyseľné a nie celkom vážne používanie „drsných“ slov o násilnom riešení takého či onakého problému. Ak k tomu pristúpi aj silné citové vzrušenie, strach, stres a únava, nikoho nemôže takáto reakcia prekvapiť.

Je teda moderátorka obeťou politickej korektnosti? S určitosťou môžeme povedať, že sa stala aj so svojou rodinou obeťou protiprávneho činu zo strany cigánskeho zlodeja. Zrejme sa stala aj obeťou atmosféry precitlivenosti voči negatívnejším vyjadreniam ohľadom niektorých menšín. Väčšina takú ochranu u nás nemá, Slovákov môžete pokojne a aj s chladnou hlavou paušálne označiť za „alibistických, zbabelých, nekultúrnych a hlúpych“ ako to urobil pre denník SME producent Fero Turňa, s ktorým občasne spolupracuje aj inak citlivá RTVS.

Kormúthová tiež doplatila na veľmi rozšírený zlozvyk – písať o všetkom, čo príde na um, na sociálne siete. Opäť je však pochopiteľné, že sa vo svojom rozpoložení chcela s niekym o prežité podeliť. V tak skorú rannú hodinu sa status na facebooku mohol zdať ako ideálny priestor, kde si „vyliať srdce“. Lenže nebol, čo si sama dnes až pridobre uvedomuje.

Reakcia RTVS je tiež hlúpa, namiesto pokarhania a prechodného stiahnutia z vysielania na obdobie mediálnej búrky moderátorku z práce ihneď prepustili, hoci je to jej prvý „exces“. Hlúpe sú aj vyjadrenia cigánskych aktivistov, ktorí opäť v nadšení, že majú v rukách ďalší dôkaz, ako tu všetci nenávidíme a diskriminujeme ich vzorné etnikum, proti sebe poštvali slovenskú verejnosť, keď vychvaľovali nespravodlivé rozhodnutie RTVS.

Na záver si neodpustím drobnú poznámku. Práve vtedy, keď som prvýkrát čítal o kauze moderátorky Kormúthovej, dozvedel som sa, že proti nemeckej „aktivistke“ Anne Helm, ktorá sa vo februári 2014 zúčastnila akcie FEMEN oslavujúcej bombardovanie Drážďan z roku 1945, boli zastavené trestné konania pre hanobenie a urážku pamiatky obetí, lebo jej konanie údajne (na rozdiel od popierania určitých historických dejov) chráni sloboda slova.

Anne Helm nebola ani stiahnutá z kandidátnej listiny Pirátskej strany Nemecka, za ktorú kandiduje do Európskeho parlamentu. Jej verejná podpora masového vraždenia nemeckých civilistov nebola vykonaná ani v rozrušení, ale bola starostlivo dopredu naplánovaná.

Tieto dve kauzy spolu obsahovo, geograficky a ani personálne nesúvisia. Súvisia však časovo, a tak nám ponúkajú zaujímavú paralelu, čo je v poriadku a čo nie. Ak teda budete chcieť ventilovať zlosť a bude s tým mať niečo dočinenia niektorá z „chránených“ menšín, nechajte si to radšej pre seba.

Zábava