Nadja DrygallaNemecká veslárka Nadja Drygallová bola donútená opustiť olympiádu. Dôvod? Má vzťah s nemeckým nacionalistom. Znie to absurdne? Podľa Michaela Vespera, šéfa nemeckej olympijskej výpravy, je to presadzovanie demokratických princípov.

Český Týden priniesol titulky, že Nadja Drygallová chodí s nacistom. V skutočnosti ide o Michaela Fishera, ktorý v minulosti kandidoval za nemeckú nacionalistickú stranu NPD. Označovať nacionalistu za nacistu je demagógia ako vyšitá.

Vesper povedal pre Frankfurter Allgemeine Zeitung: „Chcem zdôrazniť, že nemecký olympijský tím vystupuje proti akejkoľvek forme násilia a vždy presadzuje demokratické princípy.“

Je tu však niekoľko otázok:

  • Čo je na tom demokratické, že nejaký samozvaný posudzovateľ vyvíja nátlak na reprezentačnú športovkyňu, aby opustila olympiádu?
  • Čo je na tom demokratické, že legálne fungujúcu stranu v tak prísnom štáte, ako je Nemecko, bude niekto označovať za nacistickú?
  • A čo je na tom demokratické, že človek má takýmto spôsobom pykať za to, že má niekoho rád, hoci by išlo aj o vraha? Tu však ide o obyčajného človeka, ktorý navyše bojuje za svoju vlasť.

Podľa Vespera mať vzťah s nacionalistom je asi páchanie násilia samo o sebe. Nadjine kolegyne sa vyjadrili, že u nej nikdy nepozorovali žiadny príklon k nacizmu.

Vesper sa vyjadril, že Nadja opúšťa nemecký tím, aby preň nebola záťažou. Ako môže byť pre tím príťažou nejaký vzťah, už nevysvetlil. Paradoxom zostáva, že dokonca aj nacistickí olympionici vedeli odlíšiť šport od politiky.

Michael VesperČloveku je zle z osôb, ako je Vesper. Každý režim má ľudí, ktorí majú tendenciu prehnane kádrovať a trestať, k čomu zneužívajú svoju moc. Pre každú ideológiu sú takéto osoby hanbou a história takéto prípady rada využíva, aby daný režim zhovadzovala.

Michael Vesper je takýmto príkladom tienistých stránok totality, ktorú si on nazýva demokraciou. Aby niekto určoval ľuďom, s kým majú zdieľať srdce či posteľ, sa až mraziaco podobá na Orwelov román 1984. Vesper urobil bezcharakternú nadprácu, za čo ho možno potľapkajú po pleci vrcholní sionisti, no normálny Nemec by mu najradšej napľul do tváre, prepleskol ho pádlom a utopil v Rýne.

Zábava