Sloboda prejavu

Lucia Žitňanská a Béla Bugár

Parlament 25. októbra odhlasoval zmeny v Trestnom zákone a Trestnom poriadku, ktoré majú podľa ministerky spravodlivosti Lucii Žitňanskej naštartovať účinnejší boj s extrémizmom. Za takéto zmeny hlasovalo 98 prítomných poslancov z politických strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a SaS. Zákon bol teda prijatý a začne platiť od 1. januára 2017.

Už dlhú dobu sa v súvislosti s problematikou kvality vysokoškolského vzdelávania hovorí o príčinách zaostávania slovenských univerzít za podobnými vzdelávacími inštitúciami v krajinách vyspelého sveta. Dôkazom sú rôzne rebríčky kvality univerzít, v ktorých sa tie slovenské umiestňujú ako pravidlo na veľmi nelichotivých miestach.

Jedinci, ktorí sa rozhodnú zdieľať na sociálnych sieťach „radikálne“ alebo „xenofóbne“ názory, môžu v Nemecku prísť nielen o prácu, ale aj o deti. Nemusia pritom spáchať ani trestný čin.

Keď sme pred časom na Priezor.com zverejnili humornú definíciu pokrokového liberála, ktorý sa na rozdiel od klasického riadi zásadou: „nesúhlasím s tebou a chcem, aby tvoj názor bol trestne stíhateľný a ty si prišiel o prácu a skončil vo väzení“, netušili sme, že ju novinári tak skoro sčasti potvrdia. Hovoríme o najnovšej novinárskej kampani proti ľuďom, ktorí podporujú Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko alebo za ňu kandidujú.

Winfried StöckerTo, že v Nemecku (a tiež v ďalších krajinách Európy) môžete ísť do väzenia za popieranie holokaustu či iné alternatívne pohľady na nedávne dejiny, je všeobecne známe. Mantinely „dovoleného prejavu“ sa však stále posúvajú čoraz viac dovnútra. Svedčí o tom aj prípad nemeckého lekára a podnikateľa Winfrieda Stöckera, ktorý je momentálne vyšetrovaný za jeho kritické slová o azylovej politike svojej vlasti.

Redakcia Charlie HebdoAj vy ste Charlie? Alebo ste radšej Charlie (Karol) Martel? Nech je ako chce, teroristický útok islamistov na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo sa stal dominantnou témou spoločenskej diskusie v celom „západnom“ svete. Obete sú dnes už pochované, podozriví útočníci tiež a dokonca aj svetové politické elity viedli v Paríži najväčší pochod francúzskych dejín v reakcii na útoky. Aj keď sa časom ukázalo, že sa radšej nechali nasnímať s hŕstkou ochrankárov, falošne vyvolávajúc dojem, že naozaj sú v čele milióna ľudí. Najvyšší čas pozrieť sa na vec s odstupom a chladnou hlavou.

Cenzúra pre novinárovRomano kher – v preklade Rómsky dom – je občianske združenie, o ktorom síce málokto počul, ale to neznamená, že svet nemôže zabávať. Ich posledný počin spočíva vo vytvorení „Desatora novinára píšuceho o rómskej téme“, keďže ten hnusný stereotypný rasizmus plný fašizoidných predsudkov nie je zo strany novinárskej obce už dlhšie stráviteľný.

Hneď prvý bod znie: „Zbytočne a neprimerane nezdôrazňujem etnicitu Rómov.“ A na podporu toho sa uvádza: „Napísali by ste, že v potravinách kradol Slovák? Je potrebné zdôrazniť, že ‚doteraz je potvrdených 27 prípadov žltačky, z toho 23 u rómskeho obyvateľstva‘?“

Hana FábryDňa 2. októbra vyšiel v denníku Pravda komentár lesbickej aktivistky Hany Fábry, v ktorom navrhuje zakázať Alianciu za rodinu a Ľudovú stranu Naše Slovensko ako nenávistné združenia, aj keď neporušujú žiadny zákon. Pani Hana Fábry Prešpurská je profesionálna ľudskoprávna aktivistka, priateľka Romany Schlesinger, ktorá je platená za to, že od rána do večera pracuje na obhajobe lesieb, gayov, transsexuálov, bisexuálov a ďalších pochybných nositeľov budúcnosti nášho národa.

Umlčanie nepohodlného názoruV auguste tohto roku bola ohlásená medzinárodná konferencia s názvom Európsky kongres, ktorá sa mala konať v Budapešti počas prvého októbrového víkendu. Prednášky a diskusie sa mali venovať budúcnosti Európy a európskej identite. Medzi rečníkmi mali byť ruský filozof Alexandr Dugin, rakúsky identitársky autor Marcus Willinger, riaditeľ amerického National Policy Institute (NPI) Richard Spencer, americký mysliteľ Jared Taylor, bývalý chorvátsky diplomat Tomislav Sunić, maďarský poslanec Márton Gyöngyösi a ďalší. Jej konanie však bolo zmarené maďarskou vládou. Kde sú však hlasy pobúrenia masmédií a „ľudskoprávnych“ organizácií?

Romana SchlesingerováV súvislosti s nedávnou mediálnou kampaňou proti rimskokatolíckemu farárovi Mariánovi Kuffovi sa homosexuálna aktivistka Romana Schlesingerová nechala počuť, že slovenský trestný zákon je nedostatočný a treba do neho zaviesť nové skutkové podstaty, podľa ktorých by bolo možné trestať tzv. „nenávistný prejav pre sexuálnu orientáciu“. Nechce trestať iba farára Kuffu, ale aj jeho brata a poslanca Štefana Kuffu za citát z Biblie (rovnako ako jej „kolegyňa“ Hana Fábryová) a dokonca i Konferenciu biskupov Slovenska za ich pastiersky list z uplynulého decembra.

Politická korektnosť vo ŠvédskuPodľa informácií švédskej verzie informačného portálu The Local bola čerstvo prijatá učiteľka prepustená z práce jej „závadné vyjadrenia“ na sociálnej sieti. Učiteľka mala v auguste začať vyučovať na Montessori škole v juhošvédskom meste Kalmar, avšak potom, ako sa vedenie školy dozvedelo o jej otvorene prejavených názoroch, bola jej zmluva okamžite vypovedaná. Podľa riaditeľky Anny Sofie Stensdotterovej sú názory učiteľky v rozpore s „hodnotami školy.“

Kristína KormúthováUž niekoľko dní sa v slovenských médiách pretriasa kauza športovej moderátorky Kristíny Kormúthovej, ktorá bola pre svoje nevhodné vyjadrenie na sociálnej sieti prepustená z verejnoprávnej RTVS. Celý prípad vyvolal na Slovensku ďalšie kolo nekonečných diskusií o slobode slova, rasizme a extrémizme. Bola reakcia televízie náležitá alebo sa stala hlásateľka obeťou politickej korektnosti?

Mlčiaca ženaPolitická korektnosť označuje úsilie o zámerné ovplyvnenie jazyka tak, aby z neho boli odstránené tradičné označenia alebo pojmy, ktoré sú spojené s nepriaznivými súvislosťami alebo stereotypmi, a preto môžu byť niektorými ľudmi vnímané ako urážlivé alebo môžu posilňovať diskriminačné trendy. V širšom ponímaní však nástroje politickej korektnosti potláčajú názory a myšlienky, ktoré nie sú uznávané masmédiami a vedúcimi politickými silami.

Cenzúra mysleniaPrvého februára tohto roku vstúpila do účinnosti novela zákona o priestupkoch, ktorá zaviedla nové „priestupky extrémizmu“. Podľa nej možno stíhať občanov za verejné prezentovanie niektorých „závadných“ či politicky nekorektných názorov alebo verejné použitie určitých symbolov, aj keď sa s nimi dotyční občania nestotožňujú.

Novela rozširuje aj mieru právnej neistoty, lebo precízne neurčuje, čo možno a čo už nemožno na verejnosti prezentovať. V praxi pôjde o ďalšie obmedzovanie občianskych slobôd štátom. Sme zase o krok bližšie k otvorenej totalite.

Hana FábryPočas posledných dní sa v liberálnych končinách slovenského internetu šíri rozhorčený článok homoaktivistky Hany Fábry(ovej?) s názvom Otvorený list Hany Fábry poslancovi Kuffovi, v ktorom reaguje na parlamentné vystúpenie poslanca Štefana Kuffu z tohto štvrtka (19. septembra).

Vstup zakázanýKeď pred dvoma týždňami rozprával predseda vlády Robert Fico o nutnosti prijatia extrémnych opatrení na riešenie rómskeho problému, jeden by predpokladal, že čoskoro budeme počuť o zásahoch proti cigánskym kriminálnikom z „problémových“ lokalít alebo proti úžerníckemu „podnikaniu“ v osadách „sociálne vylúčeného etnika“. Železná päsť represívnych zložiek však udrela inde. Namiesto stíhania skutočných delikventov policajné prápory vyrazili do útoku proti záškodníckym „extrémistom“.

Nadja DrygallaNemecká veslárka Nadja Drygallová bola donútená opustiť olympiádu. Dôvod? Má vzťah s nemeckým nacionalistom. Znie to absurdne? Podľa Michaela Vespera, šéfa nemeckej olympijskej výpravy, je to presadzovanie demokratických princípov.

Evropo, povstaň!V Českej republike bolo obvinených šesť ľudí pre podozrenie z propagácie neonacizmu na prvomájovom pochode v Brne. Tí niesli v čele sprievodu transparent s nápisom: „Evropo, povstaň!“ a podnadpisom „Za společnou Evropu našich národů“. Oficiálne sú obvinení z prečinu „založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka“. Piatim mužom a jednej žene tak hrozí trest odňatia slobody až na 5 rokov.

Prešovskou univerzitou otriasa ďalší škandál! Potom, ako na protest proti nedemoktatickým praktikám vedenia opustili univerzitu 3. 12. 2009 radoví študenti Igor Cagáň a Radovan Novotný, abdikoval 14. decembra 2010 na post predsedu Akademického senátu Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity aj Doc. PhDr. Ján Mojdis, CSc.

Od roku 2005 bojuje združenie Sloboda pre históriu proti snahám zákonodarnej moci začleňovať minulosť do sféry trestného práva, keďže tým stavia slobodnému historickému bádaniu do cesty čoraz väčšie prekážky. Rámcovým rozhodnutím Rady európskych ministrov z apríla 2007 nadobudol tento spočiatku rýdzo francúzsky problém medzinárodný rozmer. Pod heslom nesporne nevyhnutného a správneho boja proti prejavom rasizmu a antisemitizmu toto rozhodnutie zavádza na území celej Európskej únie skutkovú podstatu nových trestných činov, a tak môže historikom nasadiť okovy zákazov, ktoré sú v rozpore s ich poslaním.

Wikipédia, WP, MetapédiaKaždý intelektuál, ktorý sa pohybuje v prostredí internetu, pozná online encyklopédiu Wikipédia (WP). Mnohí s istou, aj keď nie veľkou, mierou nadsázky vyhlasujú, že všetko, čo sa dozvedeli, pochádza z Googlu, Youtubu a Wikipédie. Čerpať z takéhoto prostredia môže byť nesmierne obohacujúce a pohodlné, ale zároveň sa tu vyskytujú isté úskalia. Treba predovšetkým vedieť rozlišovať: kedy použiť a kedy nepoužiť WP.

Marián MišúnMnohí z vás si teraz už určite povedia, že sa opakujem a píšem stále o tom istom. Možno aj oprávnene, veď vo svojich článkoch sústavne kritizujem prácu slovenskej polície a stav slobody na Slovensku. Netreba ale zabúdať, že sloboda a spravodlivosť sú veľmi neisté. Stačí sa pozrieť do nedávnej minulosti, prípadne aj konkrétne Československa.

To, že tzv. európska integrácia a kresťanstvo nejdú do kopy, je trochu rozhľadenejším ľuďom dávno jasné. K poslednému výčinu tejto zvrátenej tendencie voči kresťanstvu sa mi ale ťažko hľadajú distingvované slová.

putáV súčasnosti v spoločnosti dosť rezonuje téma novelizácie zákona o štátnom jazyku (jazykového zákona). Tento zákon, ktorý určitým osobám – nie však fyzickým – ukladá povinnosť vyjadrovať sa spisovne (čo sa týka verejných vyjadrení) pod hrozbou pokút, je účinný od prvého septembra. Od tohto dátumu ako keby sa pretrhlo vrece s rôznymi protestmi, námietkami, sťažnosťami do zahraničia a výzvami na zrušenie zákona.

HasičEšte poriadne ani neuschol atrament na nahlásení zhromaždenia, ktorého cieľom je odsúdiť sobotňajšiu policajnú brutalitu v Šarišských Michaľanoch, a socialistickí normalizátori o sebe dávajú znova vedieť.

Zhromaždenie Ľudia proti násiliu nahlásilo občianske združenie Nové slobodné Slovensko. Jedným zo štatutárov je Radovan Novotný, ktorý pracuje ako hasič. Hasičský a záchranársky zbor spadá pod Ministerstvo vnútra.

Dňa 8.8. 2009 sa v Šarišských Michaľanoch konala akcia, ktorá mala za cieľ poukázať na problém cigánskej kriminality. Zhromaždenie nebolo oficiálne ohlásené, zakázané ani rozpustené. Nakoniec boli jeho účastníci rozohnaní za použitia značného množstva sily, ba až brutality zo strany polície. Na základe dostupných informácií možno jasne konštatovať, že zo strany štátu a územnej samosprávy bolo učinených viacero opaterní, ktoré odporujú platnému právu Slovenskej republiky.

frustrovaná punkerkaDňa 17. júna 2009 som sa rozhodol napísať článok o kauze Daniel Tupý, ktorá dospela do svojej terminálnej fázy vynesením prvostupňového rozsudku nad údajnými vrahmi. V rámci korektnosti a názorovej pestrosti som kontaktoval a o stanovisko požiadal občianske združenie Ľudia proti rasizmu, ktoré práve na túto kauzu najviac poukazovalo ako „zločin neonacistov“. Napísal som im mail, ako komentujú najnovší vývoj udalostí.

Ivan GašparovičNovelu trestného zákona o extrémizme včera vetoval prezident Ivan Gašparovič. Využil tak konštruktívne svoju jedinú kompetenciu kontroly legislatívnej tvorby. Ako právnik to zdôvodnil tým, že novela nedefinuje zavedený pojem „extrémistický materiál“ a tiež skritizoval, že novela stavala mimo zákona tých, čo tento „extrémistický materiál“ doma len prechovávajú, hoci aj na vedecké účely.

Zábava