Spoločnosť

Hliadky ĽSNS

Jednou z prvých aktivít Ľudovej strany Naše Slovensko smerujúcich k plneniu záväzkov vyplývajúcich z obsahu jej volebného programu je vytvorenie hliadok ĽSNS hliadkujúcich vo vybraných rizikových vlakových spojoch s cieľom spolupodieľať sa na znižovaní prejavov vandalizmu a protispoločenského správania sa agresívnych asociálov ohrozujúcich bezpečnosť slušných cestujúcich.

To, čoho sme dnes na Slovensku svedkami a čo je reakciou na volebný úspech Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) a na jej vstup do NR SR, pripomína masovú hystériu, akú sme tu od vzniku samostatnej SR nezažili. Najvyšší ústavní činitelia, lídri politických strán, politickí komentátori a analytici, redaktori a novinári a časť tzv. osobností z prostredia bratislavskej intelektuálnej scény komentujú túto udalosť ako tú najväčšiu katastrofu, ktorá postihla našu spoločnosť.

Každý, kto sa serióznejšie zaoberal fungovaním spoločnosti, vie, že pre evolučnú politickú zmenu musí byť predvytvorený priestor zmenami v kultúrnej a spoločenskej sfére. Preto je mimoriadne dôležité, aby neboli tieto sekundárne frontové línie politického boja zanedbávané. Pretože slovenské národné hnutie má v tomto smere priveľa nedostatkov, je dôležité sa pre inšpiráciu pozrieť inde. Napríklad do Francúzska.

Ako už asi všetci vedia, včera bola na rakúskej diaľnici nájdená dodávka so 71 mŕtvymi osobami, ktoré sa snažili dostať do západnej Európy. Bez akýchkoľvek pochybností ide o tragédiu, ktorá v tomto geografickom priestore nemá obdobu. Tiež pripomína, že migračná vlna smerujúca do Európy je obrovským problémom, ktorý treba riešiť, ak sa týmto a ďalším nešťastiam chceme vyhnúť. Aké sú možné riešenia?

Európske národy, ten slovenský nevynímajúc, sa dlhodobo nachádzajú v hlbokej kultúrnej, duchovnej i demografickej kríze. Okrem doteraz zväčša neúspešných snáh o jej politické riešenie sa medzi nacionalistickými zoskupeniami čoraz častejšie objavujú pokusy preniesť aktivitu aj na pole kultúrne a najmä sociálne. Národovecký solidarizmus, teda pomoc núdznym príslušníkom vlastného národa, dnes na Slovensku rozvíjajú hlavne dve iniciatívy: Staráme sa a Slovák Slovákovi.

Novinári rozširovali v posledných dňoch správy, že predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba nepodporuje kultúru a potopil prípravy tanečného festivalu s dlhoročnou tradíciou. Skutočnosť je však iná.

Francúzky Afričanom

Toto heslo hlásala nástenná maľba v centre Paríža, ktorú zhotovila pouličná umelecká skupina „Le MUR“. Tá je platená mimo iného aj mestskou radnicou, a to každoročne sumou 17 000 €.

Civilizácia bez detí neprežije!V uplynulých dňoch nás viaceré médiá hlavného prúdu informovali o tom, že demograficky je na tom Slovensko stále horšie. Slovenské obyvateľstvo starne a za pár rokov začne vymierať. Rovnako pokračuje mravný rozklad: stále viac detí sa rodí mimo manželstva a pribúda rozvodov. Tieto údaje vyplývajú z publikácie Demografický atlas Slovenskej republiky, diela výskumníkov z bratislavskej Prírodovedeckej fakulty a z Infostatu. Nejde však o nič nové, existencia týchto negatívnych trendov je dávno známa. Vyplývajú aj zo sčítania z roku 2011, o čom som písal pred viac ako dvoma rokmi. Podstatné je však, o čom tieto štatistiky vypovedajú.

Medzinárodný deň žienDnes si pripomíname medzinárodný deň žien. Mal by byť sviatkom žien a boja za ich rovnoprávnosť. Vychádza z jednej historickej udalosti. Na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorkských krajčírok z textilných tovární, ktorý sa konal v roku 1908. Krajčírky bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času a jeho nahradenie 8-hodinovým, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

Aliancia za rodinu: aké Slovensko ju podporilo?Všetky médiá po sobotnom hlasovaní v referende o ochrane rodiny priam prekypujú analýzami jeho výsledkov a najmä účasti voličov na ňom. Áno, treba si priznať, že prišlo menej ľudí, ako väčšina z nás očakávala. Opäť však nezaznelo to najdôležitejšie. Ukázalo sa totiž nielen, aké je Slovensko, ale aj aké by optimálne malo byť. Heslo „Obnova rodiny = vzkriesenie národa“ je čoraz aktuálnejšie a celá krajina sa má čo učiť od oblastí s najvyššou referendovou účasťou.

Zábava