Masmédiá

Robert Sarah

Novinári z denníka SME sa opäť raz ukázali. Hysterický záchvat u nich tentoraz vyvolala návšteva kardinála Roberta Saraha na Slovensku (Pozri SME).

Po chuti im evidentne nebol už len samotný fakt, že kardinál Robert Sarah je známy svojimi konzervatívnymi postojmi a odmietaním požiadaviek homosexuálnej loby. No ozajstné zdesenie v denníku SME spôsobila až skutočnosť, že kardinálovi Sarahovi robil prekladateľa kňaz Ján Košiar.

čínska reklama, z černocha Číňan

Nedávno čínska reklamná agentúra dala odvysielať reklamu, z ktorej je obvinená z rasizmu. Môžete si ju pozrieť na videu nižšie. Černoch, resp. mulat v pozícii natierača slintá nad mladou Číňankou – tá ho začne k sebe vyzývavo volať, aby mu následne strčila do úst kapsulu s pracím prostriedkom, napchala ho do práčky a oprala.

Výsledkom je Číňan, čiže v interpretácii niekto, kto sa zbavil špiny a stal sa z neho svetlý človek, s čím aj mladá Číňanka je následne spokojná.

Časy sa menia. Tentokrát to nie je iba fráza, ale opis reality. Svet po problémoch, ktoré sa dnes z toho či onoho dôvodu pred nami vynárajú, už nikdy nebude taký ako predtým. Mnohí to už dlhšie očakávali, dnes sa veci postupne „dávajú do pohybu“. Určitým laboratóriom zmeny spoločenských nálad je v dnešnej modernej dobe aj situácia na mediálnej fronte. Rozklad masmediálneho obrazu, dlhé roky budovaného, môžeme pozorovať doslova v priamom prenose.

Včera aj slovenským internetom prebehla správa, že desaťtisíc alebo dvanásťtisíc Islanďanov spísalo petíciu, v ktorej sľúbilo, že ubytujú u seba doma imigrantov a že im kúpia letenky. Písali o tom v tomto duchu zahraničné, české a aj slovenské mainstreamové médiá. Ako sa však ukázalo, ide o úbohú lož v službe pro-imigračnej propagandy.

(Hamburg, 27.06.2015) Slovensko a Česko nie sú jedinými krajinami, kde v poslednom čase značne klesá dôvera obyvateľstva v spravodajstvo médií hlavného prúdu. Podobná situácia je totiž aj v Nemecku. Podľa nedávneho prieskumu agentúry Infratest dimap pre týždenník Die Zeit sa až 60 percent opýtaných vyslovilo, že majú buď malú (53 %) alebo žiadnu (7 %) dôveru v médiá.

Počas uplynulej soboty sa v hlavnom meste Slovenska odohrala demonštrácia s názvom Stop islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!, ktorej hlavným účelom bolo prejaviť občiansky nesúhlas s Európskou úniou presadzovanými povinnými kvótami pre členské štáty na prijímanie tzv. utečencov. Na podujatí sa zúčastnilo podľa konzervatívnych odhadov niečo medzi šiestimi až ôsmimi tisíckami ľudí, čo je na slovenské pomery veľmi veľká účasť. Ako vo veci informovala denná tlač po nasledujúce dni?

Po včerajšom proteste proti bruselským kvótam na imigrantov si miestni novinári masmédií, „ľudskoprávni“ aktivisti či iní svetoobčania lížu rany. Na rozdiel od akcie za prijatie utečencov, na ktorú prišlo niekoľkonásobne viac odporcov, a ohlásenej blokády s približne 200 „blokujúcimi“ zaplnilo totiž bratislavské ulice približne šesť až osem tisícok protestujúcich. Je jasné, aký je postoj slovenskej verejnosti a jej značná časť sa to nebojí povedať aj nahlas. Zdesené liberálne masmédiá začali rozširovať viaceré manipulatívne tvrdenia, aby celú akciu zdiskreditovali.

Protest proti základniam NATO na SlovenskuUž viac ako mesiac sa na rôznych miestach Slovenska konajú zhromaždenia, ktoré majú preventívne vyjadriť občiansky nesúhlas s výstavbou základní NATO na slovenskom území. Najúspešnejšie protesty tohto druhu sa odohrávajú s dvojtýždňovou periodicitou na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Bolo tomu tak aj včera, aj keď sa neďaleko odohrávala menšia protidemonštrácia „na podporu Euro-atlantickej spolupráce“. Ako reagovalo masmediálne spravodajstvo?

Štefan HríbV moderných časoch má vplyv masmédií na verejnú mienku mimoriadne rozmery. Nikdy predtým neexistovali také technické vymoženosti, ktoré by napomáhali rozširovaniu spravodajstva a publicistiky. S takým vplyvom je však nepochybne spojená aj obrovská zodpovednosť. Najmä v takých prípadoch, kedy pôjde o postoj k vojnám či iným ozbrojeným konfliktom. Tieto myšlienky ma viedli k rozhodnutiu pozrieť sa s odstupom takmer dvanástich rokov na to, ako sa na Slovensku písalo a hovorilo o vojne v Iraku v roku 2003, kedy vypukla.

Pozeraj! Počúvaj! Hovor!

Pozeraj! Počúvaj! Hovor!

V poslednej dobe sa začalo viac hovoriť o nebezpečenstve konšpiračných teórií. Dlho boli ľudia s nepohodlnými názormi, najmä s pronárodnými postojmi, označovaní za extrémistov, a ak mali sklony k nejakému priamejšiemu fyzickému aktivizmu, napr. demonštrácie ap., tak už trčalo zo šuplíka označenie „terorista“.

Zábava