Sloboda prejavu

Lucia Žitňanská a Béla Bugár

Parlament 25. októbra odhlasoval zmeny v Trestnom zákone a Trestnom poriadku, ktoré majú podľa ministerky spravodlivosti Lucii Žitňanskej naštartovať účinnejší boj s extrémizmom. Za takéto zmeny hlasovalo 98 prítomných poslancov z politických strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a SaS. Zákon bol teda prijatý a začne platiť od 1. januára 2017.

Už dlhú dobu sa v súvislosti s problematikou kvality vysokoškolského vzdelávania hovorí o príčinách zaostávania slovenských univerzít za podobnými vzdelávacími inštitúciami v krajinách vyspelého sveta. Dôkazom sú rôzne rebríčky kvality univerzít, v ktorých sa tie slovenské umiestňujú ako pravidlo na veľmi nelichotivých miestach.

Jedinci, ktorí sa rozhodnú zdieľať na sociálnych sieťach „radikálne“ alebo „xenofóbne“ názory, môžu v Nemecku prísť nielen o prácu, ale aj o deti. Nemusia pritom spáchať ani trestný čin.

Keď sme pred časom na Priezor.com zverejnili humornú definíciu pokrokového liberála, ktorý sa na rozdiel od klasického riadi zásadou: „nesúhlasím s tebou a chcem, aby tvoj názor bol trestne stíhateľný a ty si prišiel o prácu a skončil vo väzení“, netušili sme, že ju novinári tak skoro sčasti potvrdia. Hovoríme o najnovšej novinárskej kampani proti ľuďom, ktorí podporujú Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko alebo za ňu kandidujú.

Winfried StöckerTo, že v Nemecku (a tiež v ďalších krajinách Európy) môžete ísť do väzenia za popieranie holokaustu či iné alternatívne pohľady na nedávne dejiny, je všeobecne známe. Mantinely „dovoleného prejavu“ sa však stále posúvajú čoraz viac dovnútra. Svedčí o tom aj prípad nemeckého lekára a podnikateľa Winfrieda Stöckera, ktorý je momentálne vyšetrovaný za jeho kritické slová o azylovej politike svojej vlasti.

Redakcia Charlie HebdoAj vy ste Charlie? Alebo ste radšej Charlie (Karol) Martel? Nech je ako chce, teroristický útok islamistov na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo sa stal dominantnou témou spoločenskej diskusie v celom „západnom“ svete. Obete sú dnes už pochované, podozriví útočníci tiež a dokonca aj svetové politické elity viedli v Paríži najväčší pochod francúzskych dejín v reakcii na útoky. Aj keď sa časom ukázalo, že sa radšej nechali nasnímať s hŕstkou ochrankárov, falošne vyvolávajúc dojem, že naozaj sú v čele milióna ľudí. Najvyšší čas pozrieť sa na vec s odstupom a chladnou hlavou.

Cenzúra pre novinárovRomano kher – v preklade Rómsky dom – je občianske združenie, o ktorom síce málokto počul, ale to neznamená, že svet nemôže zabávať. Ich posledný počin spočíva vo vytvorení „Desatora novinára píšuceho o rómskej téme“, keďže ten hnusný stereotypný rasizmus plný fašizoidných predsudkov nie je zo strany novinárskej obce už dlhšie stráviteľný.

Hneď prvý bod znie: „Zbytočne a neprimerane nezdôrazňujem etnicitu Rómov.“ A na podporu toho sa uvádza: „Napísali by ste, že v potravinách kradol Slovák? Je potrebné zdôrazniť, že ‚doteraz je potvrdených 27 prípadov žltačky, z toho 23 u rómskeho obyvateľstva‘?“

Hana FábryDňa 2. októbra vyšiel v denníku Pravda komentár lesbickej aktivistky Hany Fábry, v ktorom navrhuje zakázať Alianciu za rodinu a Ľudovú stranu Naše Slovensko ako nenávistné združenia, aj keď neporušujú žiadny zákon. Pani Hana Fábry Prešpurská je profesionálna ľudskoprávna aktivistka, priateľka Romany Schlesinger, ktorá je platená za to, že od rána do večera pracuje na obhajobe lesieb, gayov, transsexuálov, bisexuálov a ďalších pochybných nositeľov budúcnosti nášho národa.

Umlčanie nepohodlného názoruV auguste tohto roku bola ohlásená medzinárodná konferencia s názvom Európsky kongres, ktorá sa mala konať v Budapešti počas prvého októbrového víkendu. Prednášky a diskusie sa mali venovať budúcnosti Európy a európskej identite. Medzi rečníkmi mali byť ruský filozof Alexandr Dugin, rakúsky identitársky autor Marcus Willinger, riaditeľ amerického National Policy Institute (NPI) Richard Spencer, americký mysliteľ Jared Taylor, bývalý chorvátsky diplomat Tomislav Sunić, maďarský poslanec Márton Gyöngyösi a ďalší. Jej konanie však bolo zmarené maďarskou vládou. Kde sú však hlasy pobúrenia masmédií a „ľudskoprávnych“ organizácií?

Romana SchlesingerováV súvislosti s nedávnou mediálnou kampaňou proti rimskokatolíckemu farárovi Mariánovi Kuffovi sa homosexuálna aktivistka Romana Schlesingerová nechala počuť, že slovenský trestný zákon je nedostatočný a treba do neho zaviesť nové skutkové podstaty, podľa ktorých by bolo možné trestať tzv. „nenávistný prejav pre sexuálnu orientáciu“. Nechce trestať iba farára Kuffu, ale aj jeho brata a poslanca Štefana Kuffu za citát z Biblie (rovnako ako jej „kolegyňa“ Hana Fábryová) a dokonca i Konferenciu biskupov Slovenska za ich pastiersky list z uplynulého decembra.

Zábava