Domáce udalosti

Milan Uhrík

Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko sa dostala do parlamentu. Po voľbách sme mali možnosť vystúpiť v niekoľkých televíznych diskusiách, kde sa nás moderátori pár vetami spýtali na naše postoje a na náš ďalší postup. Žiaľ, nikdy sme vo vysielaní nedostali dostatok priestoru na to, aby sme dokázali dostatočne vysvetliť všetky príčiny našich názorov. Práve preto som sa rozhodol využiť ponuku publikovať na portáli Priezor.com, aby som sa aspoň takouto formou pokúsil vysvetliť, akým spôsobom sa chceme vzdať peňazí za voľby a prečo si nemôžeme dovoliť odísť z pozícií v Banskobystrickom samosprávnom kraji – napriek tomu, že by to bolo pre nás oveľa pohodlnejšie.

NR SR

Včera, v deň 63. výročia smrti Stalina sa na Slovensku odohrali voľby. S pomerne vysokou účasťou, takmer 60 %. S výsledkami určite nikto nerátal. Z 8 percentného výsledku Strany Mariana Kotlebu ĽSNS azda zabehlo najväčšiemu počtu „osvietených“.

Autorom nasledujúceho článku je riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Ing. Milan Uhrík, PhD. (Ľudová strana Naše Slovensko), ktorému sa redakcia Priezor.com rozhodla poskytnúť mediálny priestor, keďže v médiách hlavného prúdu sú predstavitelia BBSK často opomínaní.

Tento september sa bude na Slovensku niesť v znamení ľudových zhromaždení. Už zajtra o 15:00 má byť na Trojičnom námestí v Trnave protest proti príchodu imigrantov na Slovensko, na ktorý má nadviazať protestná jazda do Gabčíkova na podporu miestnych obyvateľov a výsledkov ich referenda. Okolo polovice septembra sa pripravuje blokáda amerického konvoja a 20. septembra bude v hlavnom meste Národný pochod za život. 12. septembra má byť navyše ďalší protest proti islamizácii v Bratislave.

Andrej Kiska, toho času prezident Slovenskej republiky, sa spôsobom jemu obvyklým rozhodol vyjadriť k výsledkom miestneho referenda v Gabčíkove, v ktorom 96,67 % zúčastnených obyvateľov obce odmietlo zriadenie tábora pre 500 rakúskych azylantov z Traiskirchenu. Na svojej stránke na sociálnej sieti Facebook uverejnil video, kde sa v zásade povedal (rovnako ako ministerstvo vnútra), že názor občanov treba ignorovať a tábor v obci má byť zriadený tak či onak.

Katy Perry hajluje

Speváčka Katy Perry na koncerte s podivným gestom, ilustračný obrázok

Už je to vyše dvoch týždňov, čo médiami prebehla prezentácia výsledkov výskumu ISSP o národnej hrdosti realizovanom Sociologickým ústavom SAV. Predbežné výsledky zistili, že v priebehu 10 rokov sa národná hrdosť na Slovensku veľmi nezmenila. 34 % respondentov bolo veľmi hrdých na to, že sú Slovák/Slovenka a 54,5 % pomerne hrdých. Nie veľmi hrdých bolo 9,5 % a vôbec nie hrdých 2 %. Zaujímavé v tomto kontexte je, že keď si tak vybavíme protislovenské trúby, tak vlastne reprezentujú 2 % obyvateľstva, hoci im naslúchajú, žiaľ, ďaleko väčšie počty.

Anarchizmom za svetlé zajtrajšky!Šialenstvo je niekedy neobvykle definované ako opakované robenie tej istej činnosti za očakávania rozdielnych výsledkov. Podobne by sme lož mohli označiť za opakované tvrdenie toho istého bez ohľadu na poznanie protichodných skutočností. Skutočne, ak niekto hlása vedome nepravdu, je to klamár. Ale ak hlása nepravdu nevedome, je zase hlupák. A preto tá večná dilema: klamár alebo hlupák? Takéto úvahy vo mne vzbudila organizácia „Bratislava bez náckov“ po tom, čo som si prečítal o ich pripravovanej blokáde Pochodu za samostatné Slovensko 14. marca.

Martina Stodolová: feministická pionierka v SNSSlovenská národná strana sa rozhodla pridať k stále početnejšiemu radu bojovníkov za viac žien v politike a na riadiacich pozíciách (nie medzi baníkmi či kamionistami, nebojte sa). Rovnako sa sťažuje na nedostatočnú diskusiu o rodovej rovnosti, ktorá sa pre SNS zrazu stáva témou. Ústami svojej podpredsedníčky Martiny Stodolovej sa s nadšením hlási k návrhu správy o stratégii EÚ pre rovnosť medzi ženami a mužmi od socialistickej europoslankyne Márie Noichlovej. Objavujú sa náznaky, že SNS sa týmto robí prijateľnou pre vládu so SMERom po voľbách na budúci rok.

Karikatúra - armáda USAPolitická strana Most-Híd, jedna z dvoch strán slovenských Maďarov, včera verejnosti prezentovala svoje programové dokumenty s názvom Občianska vízia 2016. Najväčší rozruch vyvolala časť „Zahraničná a bezpečnostná politika“, v ktorej sa volá okrem iného po zdôrazneníamerickej politickej a vojenskej prítomnosti v našej bezprostrednej blízkosti, teda aj na Slovensku.“ Zjednodušene povedané, Most-Híd požaduje prítomnosť amerických vojsk na našom území, zrejme aj so zriadením základne.

Ústavný súd vs občania?Včera sme sa dozvedeli výsledok takmer dvojmesačného dumania Ústavného súdu, počas ktorého posudzoval „ústavnosť“ otázok referenda za rodinu. Tri otázky sú odobrené, jedna nie je. Podľa súdu údajne v súlade s ústavou nie je rozhodovanie občanov o tom, či má štát priznať akémukoľvek inému spolužitiu osôb postavenie podobné manželstvu. Odôvodnenie ešte nepoznáme. Jeho logické následky však už známe sú.

Zábava