Rozhovory

Generace IdentityGenerácia Identity je paneurópske hnutie, ktoré vzniklo v roku 2002 vo Francúzsku a úspešne sa etablovalo v ďalších európskych krajinách. Jeho hlavným cieľom je záchrana európskych národov ako etnických a kultúrnych celkov s osobitnou identitou. Od roku 2013 toto identitárske hnutie pôsobí aj v susednej Českej republike. S aktivistami Generace Identity sa o ich činnosti a cieľoch zhováral Peter Lacko.

P. Linhart a T. Chalaniová, Dublin, Írsko Našej redakcii sa pred piatkovým protestom „Gorila“ (z 10. 2. 2012) v írskom Dubline ozval Patrick Linhart, jeden z jeho spoluorganizátorov. Promptne som Patrickovi zaslal otázky, z ktorých vznikol rozhovor uskutočnený takouto „dotazníkovou formou“. Zaujímali ma východiská protestujúcich, ich názorové profily a pozadie mobilizačnej sily, ktorá ich dokázala vyhnať do ulíc aj mimo rodnú hrudu. Myslím, že mnohí si po prečítaní tohto rozhovoru – bez demagogických komentárov či detinského očierňovania – uvedomia i vďaka Patrickovi, kto sú a čo vlastne chcú dosiahnuť mladí organizátori protigorilích demonštrácií uznaní oficiálnym „štrajkovým výborom“ Gallová, Krempaská, Lehotská či Pčolinský a zvyšní...

Petr BakalářPísanie Petra Bakalářa vyvoláva v akademickej obci a v masmédiách rozpaky. Petr Bakalář je autorom bestselleru Tabu v sociálních vědách. Okrem toho však napísal aj iné zaujímavé knihy. Názor k jeho postojom si môžete vytvoriť čítaním jeho diel. Zbytočne by ste o ňom však hľadali nejaké osobné informácie. Preto pre vás prinášame exkluzívny rozhovor.

Miroslav IliašMiroslav Iliaš bloguje na SME od roku 2006. V základných informáciách o sebe má uvedené: „Konzervatívec. Židofil a sionista. V diskusiách 'bryndziar'“. Aj keď na mnohé témy má úplne odlišné názory ako väčšina našej redakcie, pristal na to, že s nami uskutoční rozhovor, ktorý zverejníme. O tom, ako sa k tomu dostal, čo očakáva od svojej „viery“, ako vníma zabíjanie Nežidov, o jeho postoji k neobjektivite masmédií či prepojenosti na magazín .týždeň a mnohom ďalšom sa s ním zhováral Peter Lacko. Pánovi Iliašovi ďakujeme za otvorenosť a ochotu ísť do polemiky.

Zábava