Policajné násilie

Vo včerajších večerných hodinách sa vďaka policajnej brutalite skončila spontánna demonštrácia v Šarišských Michaľanoch, ktorou sa malo upozorniť na cigánsku kriminalitu v danom regióne, ale aj celkovo na cigánsku problematiku. Akcie sa zúčastnilo okolo 200 národovcov a niekoľko stoviek miestnych obyvateľov.

Účastníci demonštrácie sa začali schádzať už v skorých ranných hodinách, niektorí cestovali až z druhého konca Slovenska, ale taktiež aj z Čiech a Maďarska. Najviac ľudí sa zhromaždilo v Prešove, odkiaľ sa spoločne vybrali na miesto určenia. Už v Prešove boli sledovaní mnohými policajtmi v utajení..

Po zhromaždení približne 60 – 80 ľudí sa kolóna áut vybrala do Šarišských Michalian. Viacerí odparkovali autá na miestnom parkovisku, aby sa vyhli policajným kontrolám. Policajti usmerňovali dopravu a už z diaľky bolo vidno veľký dav ľudí, ktorý sa zdržiaval neďaleko futbalového ihriska.

Pozdĺž celej ulice bolo možné zhliadnuť obyvateľov obce, ktorí ďakovali príchodzím národovcom. Takmer nikto z národovcov neočakával takú podporu. Na ihrisku sa zhromaždilo ďalšie množstvo ľudí a bolo ťažké rozlíšiť bežných obyvateľov od „extrémistov“.

S oneskorením sa dav ľudí pohol pred areál ihriska a počkal na posledných účastníkov, medzi ktorými bol aj Marian Kotleba. Jeho príchod vyvolal potlesk obyvateľov. Novinári urobili okolo Mariana Kotlebu nepriepustný koridor a po spovedi sa k davu ľudí začali približovať ťažkoodenci. Nasledovala výzva, aby sa účastníci zhromaždenia stiahli do areálu.

Keďže nemal nikto záujem vyvolať konflikt s políciou, stiahli sa zúčastnení späť do areálu. Tu nasledoval prejav Mariana Kotlebu, ktorý bol neustále prerušovaný potleskom. Upozornil na neriešenie situácie, mrhanie peňazí na zbytočné policajné manévre a žiadal starostu obce, aby vysvetlil všetkým prítomným, ako chce zabezpečiť pokoj a poriadok v obci, aby sa už neopakovali útoky Cigánov. Po ňom vystúpila za Dělnícku stranu Lucia Šlégrova, ktorá spomínala obdobnú situáciu panujúcu v Čechách.

Nasledovala konfrontácia medzi Marianom Kotlebom a starostom obce, ktorý po chvíli odišiel, aby neskôr nariadil „vyčistenie“ areálu. Účastníci akcie sa rozhodli, že vo svojom nenásilnom proteste budú pokračovať aj napriek tomu a budú čakať, kým sa k celej veci nevyjadria vládne orgány.

Po niekoľkých minútach sa skupina kukláčov vybrala zadržať Mariana Kotlebu, stretli sa však s odporom, preto zasiahli ťažkoodenci. Mariana Kotlebu a ďalších ľudí izolovali od ostatných účastníkov akcie, ktorí na protest vytvorili živý múr, aby nemohli policajti odísť. Nasledoval útok ťažkoodencov, po ktorom ostáva niekoľko ľudí na zemi, mnohí stratili časti oblečenia. Policajti zhadzujú slovenskú vlajku a od útoku ich neodrádza ani fakt, že sa medzi demonštrantmi nachádzajú ženy a deti.

Dav sa po útoku posunul pred areál, niektorí boli vytlačení až na polia. V tom okamihu bolo možné zazrieť nasadených policajných provokatérov, ktorí predtým v areáli hádzali do policajtov poháre, ako sa bratríkuju s ďalšími policajtmi v civile.

Polícia odsúvala úplne každého, hromžili aj niektorí novinári, no najmä miestni obyvatelia. Pri postupe mlátili ťažkoodenci každého. Na rozháňanie používali aj delobuchy a vodné delo. V tom už mnohým národovcom prešla trpezlivosť a útok opätovali kameňmi zo železničného násypu. Počas celého zásahu zasypávali policajtov nadávky miestnych obyvateľov. Na tvárach mnohých bolo možné badať výčitky svedomia.

Polícia postupovala hore ulicou a mnohých demonštrantov zatkla a brutálne dobila. Jednému demonštrantovi dokonca zatlačil policajný ťažkoodenec nohou hlavu do blata, čím ho takmer zabil, lebo nemohol dýchať.

Avšak nie všetci policajti sa správali takto, niektorí zúčastnení spomínali, že sa k nim ťažkoodenci správali slušne, avšak to boli iba tie svetlé výnimky.

Nasledovali naháňačky po obci a zatýkanie. Niekoľko desiatok nacionalistov skončilo na policajnej stanici v Sabinove, niektorých odviezli na ošetrenie do prešovskej nemocnice. Čakalo sa do neskorých večerných hodín, kým boli všetci prepustení. Následne sa všetci pokojne odobrali domov.

Udalosť, ktorá sa odohrala v Šarišských Michaľanoch, určite otvorila oči mnohým ľuďom. Darmo sa bude teraz Slota, ktorý tento útok na slovenský ľud obhajuje, oháňať národnou orientáciou. Darmo budú politici vyzdvihovať toleranciu a boj proti extrémizmu. Darmo si bude polícia prisvojovať štatút ochrankyne zákona. Touto akciou sa zdiskreditovali všetci z nich

Fotogaléria

Zábava