Brána na cintorín VažecNa Slovensku sa nachádza 6 oficiálnych nemeckých vojenských cintorínov, kde odpočíva 12 199 nemeckých vojakov, ktorí bojovali na našom území spolu s našou armádou proti Sovietskemu zväzu. Tieto cintoríny nájdete v obciach Bratislava-Ružinov, Humenné, Hunkovce, Prešov, Zborov a Važec.

Važec sa nachádza 28 km od Popradu v Smere na Žilinu (vedľa cesty č. 18 (E 50) medzi obcami Važec a Štrba). Cintorín je hneď pri ceste. Panorámu vytvárajú krásne štíty Vysokých Tatier. Cestou zo smeru od Žiliny Vám neunikne pohľad na najznámejší slovenský vrch Kriváň.

Hroby vojakov zdobia granitové kríže s vytesanými nápismi. Na jednom kríži sa väčšinou nachádzajú 4 mená s rokmi narodenia a úmrtia. Ležia tu vedľa seba mladí chlapci aj veteráni z prvej svetovej. Letci, delostrelci, ženisti aj vojaci zbraní SS. Známi aj neznámi.

Cintorín sa začal budovať na jeseň roku 1997 a s veľkým prispením Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V. sa mohol otvoriť už 11. októbra 1998. Cintorín o rozlohe 2,5 ha je situovaný v nadmorskej výške 800 metrov nad morom. Na cintoríne s plánovanou kapacitou 8000 hrobov našlo zatiaľ svoj posledný odpočinok približne 6500 padlých nemeckých vojakov z bojísk východného a stredného Slovenska, čo z neho robí najväčší nemecký vojenský cintorín na Slovensku.

Cintorín je celoročne udržiavaný vďaka nemeckým organizáciám, ktoré sa starajú o dôstojný odpočinok pre týchto vojakov. V letných mesiacoch je toto miesto vhodné pre relax v tichom prostredí v krásnej krajinnej oblasti.

Nápis na jednej pamätnej tabuli na tomto cintoríne znie: „Na tomto cintoríne odpočívajú nemeckí vojaci, ktorí padli vo vojne 1939 – 1945. Spomínajte na nich a na mŕtvych všetkých vojen. Ich životy nás nabádajú k zmiereniu.“

Je smutné, že naši politici alebo niektoré vojenské organizácie nevyčlenia peniaze z našich daní na udržiavanie cintorínov pre slovenských vojakov bojujúcich v slovenskej armáde v rokoch 1939 – 1945. Títo vojaci bojovali pre našu budúcnosť a patrí im rovnaká úcta. Cintorín vo Važci nech je nám príkladom a skúsme sa my národovci inšpirovať, aby taktiež slovenskí vojaci mohli dôstojne odpočívať.

Fotografie k článku

Zábava