Dav ľudí

V sobotu 25. júna vyjadrili v Bratislave národne uvedomelí občania Slovenska svoju nespokojnosť s prebiehajúcim procesom islamizácie Európy, ktorého tieň sa čoraz viac vznáša aj nad Slovenskom. Pochod nadväzoval na minuloročnú akciu. I keď bol počet účastníkov menší ako vlani, národovci aj tentoraz početne predčili „antifašistov“.

Aktivisti sa stretli o 15:00 pred bratislavskou hlavnou vlakovou stanicou. Za policajného sprievodu vyrazili pochodom k Námestiu slobody. Davom sa ozývali pronárodné heslá ako „Multi-kulti nechceme“ a „Slovensko Slovákom“.

Na námestí Slobody zazneli prejavy domácich rečníkov a zahraničných hostí. S príhovormi vystúpili medzi inými aj Marián Magát, Jozef Repka z komunity Nedajme si náš národ a Róbert Švec zo Slovenského hnutia obrody. Zo zahraničných hostí to boli český vydavateľ historických kníh Pavel Kamas, nemecká národná aktivistka a bývalá herečka Sigrid Schüßler a Karl Richter, ktorý ako jediný z 81 mníchovských mestských poslancov má kritický postoj k imigrácii.

Rečníci vyjadrili predovšetkým rozhodný nesúhlas s islamizáciou Európy a postavili sa za Slovensko slovenské a biele. Ďalej ocenili postoj britského ľudu vyjadrený brexitom a ostro kritizovali politiku EÚ vo veci imigrácie a vzťahu k právam jednotlivých národov.

Po programe zhromaždenia sa účastníci pokojne rozišli. Odchod im však sťažila polícia, ktorá zablokovala väčšinu východov z námestia. To spôsobilo, že ľudia museli námestie komplikovane obchádzať. Nepúšťala ani okoloidúcich, ktorí s podujatím nemali nič spoločné.

Okrem toho zadržala polícia po ukončení podujatia vodcu Slovenskej pospolitosti Jakuba Škrabáka za to, že vo svojom prejave použil pozdrav „Na stráž!“ a organizátora podujatia Mariána Magáta za zničenie vlajky EÚ na konci akcie a okrem nich ešte ďalších 8 ľudí.

Približne v rovnakom čase sa na Námestí SNP zhromaždili aj „odporcovia fašizmu“. Na tomto poduajtí sa objavili Iveta Radičová, Ondrej Dostál, Boris Zala, Miroslav Beblavý, Radoslav Procházka, Ľuboš Blaha a bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Akcia s mainstreamovou podporou získala účasť len okolo tisícky účastníkov

Médiá svojím pokrytím správ neostali nič dlžné svojej povesti. Dopustili sa najmä týchto manipulácií:

  • Podceňovanie počtu účastníkov. Bizarné je, o koľko sa vo svojich odhadoch líšili: denník SME písal o 1 000 účastníkoch, denník N o 500. Nestranný odhad celkového počtu účastníkov pochodu je okolo 1 200.
  • Absolútne ignorovanie argumentov, ktoré národovci predložili – médiá ich neuviedli, ani na ne nereagovali.
  • Médiá nereflektovali skutočnosť, že národovci iba vyjadrili postoj, ktorý je vlastne väčšinový: spoločnosť je silne skeptická k imigrácii z tretieho sveta a islamizácii Európy.
  • Paušálne označovanie celej akcie za „fašistickú“, „extrémistickú“, pričom značná časť ľudí, snáď aj polovica alebo viac, boli ľudia bez zjavnej príslušnosti k nejakému názorovému prúdu. Toto je zjavné aj z fotogalérií mainstreamových médií, ktoré zachytávajú reprezentatívnu časť zhromaždenia.

Sobotňajšie udalosti ukázali, že napriek mainstreamovej podpore sú národovci s minimálnou kampaňou schopní prilákať väčšie množstvo ľudí, a za lepšiu myšlienku, ako prázdne osobnosti mainstreamu a absurdní „protifašistickí bojovníci“.

Zábava