Protest proti islamizácii

(Bratislava, 20.06.2015) V dnešný deň zažila Bratislava jedno z najväčších zhromaždení za posledné roky. Približne 8 000 ľudí sa zúčastnilo podujatia, ktoré bolo zamerané proti kvótam Európskej únie na prisťahovalcov a proti otvorenej imigračnej politike. Akciu podporili a s prejavmi vystúpili viacerí politici, občianski aktivisti, predstavitelia územnej samosprávy a ďalší.

O tretej sa väčšina účastníkov zhromaždila na Hlavnej železničnej stanici, z ktorej prešli mestom cez Štefánikovu ulicu organizovaným sprievodom na Námestie SNP, kde ich už čakali ďalší protestujúci. Veľká časť námestia bola zaplnená ľuďmi a možno odhadovať, že sa ich počas celého trvania akcie nazbieralo okolo osem tisíc.

Ešte pred štvrtou hodinou začali vystupovať rečníci so svojimi príhovormi. Najväčší aplauz zožal banskobystrický župan Marian Kotleba, ktorý upozornil, že morálnou povinnosťou Slovákov nie je prijímať cudzincov, ale starať sa o prežitie a rozvoj vlastného národa. Podľa neho musí ostať Slovensko slovenským a kresťanským, čo potvrdzovali aj účastníci častým skandovaním hesla „Slovensko Slovákom!“

Prítomným sa prihovoril aj ďalší komunálny politik – primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, ktorý ako predstaviteľ regiónu s najvyššou nezamestnanosťou na Slovensku poukázal na absurdnosť prijímania imigrantov, keď nemáme žiadnu prácu ani pre vlastných ľudí. Bývalá poslankyňa a novinárka Eva Zelenayová v prejave pozitívne hodnotila účasť mladých ľudí, ktorým záleží na budúcnosti svojej vlasti.

Predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec upriamil pozornosť na fakt, že v europarlamente za „kvóty na utečencov“ hlasovali popri zástupcoch KDH, SDKÚ, Mostu a OľaNO aj všetci europoslanci Smeru, hoci ich vládni politici doma pred národom prezentujú úplne protichodný postoj. Toto pokrytectvo vládnej strany musia Slováci odmietnuť vo voľbách.

Medzi ďalšími rečníkmi bol aj predstaviteľ Únie autodopravcov Slovenska, ktorý aj z vlastnej skúsenosti upozorňoval na chaos a škody, ktoré spôsobujú pripustení imigranti na území EÚ. Konkrétne išlo o poškodzovanie nákladných vozidiel pri snahe prepašovať sa do Veľkej Británie, ktorá má pre nich výhodnejší sociálny systém ako napr. Francúzsko.

Viacerí rečníci sa zhodli v názore, že o utečencov sa majú starať štáty, ktoré vybombardovali ich domovské krajiny, teda hlavne USA.

Po odznení všetkých vystúpení bolo zhromaždenie oficiálne rozpustené, ale Marian Kotleba pozval zúčastnených na prechádzku k budove Úradu vlády, pretože premiér Robert Fico ho tam dlhodobo odmieta prijať a prerokovať s ním riešenia problémov občanov banskobystrického kraja. Väčšina prítomných toto pozvanie prijala a vydala sa na druhý pochod mestom.

Pred budovou úradu zaznelo ešte niekoľko krátkych príhovorov a Marian Kotleba zdôraznil potrebu zmeny pomerov cestou parlamentných volieb. Potom sa zhromaždení definitívne rozišli. Vzhľadom na niektoré mediálne manipulácie chceme zdôrazniť, že sa trasa pochodov ani samotné zhromaždenie žiadnym spôsobom nepriblížilo k areálu Bratislavského hradu či k Zochovej ulici, kde údajne malo dôjsť k menším potýčkam.

Priebeh celého podujatia sa niesol v pokojnom duchu, hoci niektorí účastníci prejavovali svoj nesúhlas s imigračnou agendou aj menej kulantným spôsobom. Organizátor Lukáš Kopáč prejavil nadšenie z počtu zúčastnených a avizoval ďalšie protesty, ktoré sa budú organizovať až dovtedy, pokiaľ nebude základná požiadavka (nulová kvóta na imigrantov) definitívne presadená. Politický boj o zásadnú zmenu pomerov na Slovensku však bude bez ohľadu na to prebiehať aj naďalej.

Zábava