Bratislava bez náckov 2013

Po roku sa v Bratislave opäť stretli slovenskí národovci, aby si pripomenuli vznik prvej Slovenskej republiky. Tentokrát bol ústredným motívom celého podujatia boj za znovuzískanie samostatnosti a odmietnutie diktátu Európskej únie. Priebeh akcie bol však tradičný. Po odznení príhovorov striedaných pesničkami Miroslava Vranského sa zúčastnení presunuli na Martinský cintorín k hrobu prezidenta Jozefa Tisa. Tam odzneli posledné prejavy, boli zložené vence a zúčastnení sa pokojne rozišli. Poďme sa ale pozrieť na ľudí, ktorým táto akcia prekážala.

Ako prvého treba spomenúť Roberta Mihályho, ktorý stál za organizáciou tzv. blokády s názvom „Bratislava bez náckov“. Za účelom mobilizácie zriadil internetovú stránku a FB skupinu, na ktorej sa objavili skutočné perly ducha pána Mihályho a jeho priateľov.

Hlavnou pohnútkou k organizovaniu blokády bola zrejme paranoja a pocit, že fašizmus sa nachádza už aj v pitnej vode. Pán Mihály bol na základe toho presvedčený, že musí konať. Na spomínanej stránke a FB skupine sa preto objavili pokusy o vysvetlenie, prečo je potrebné zablokovať riadne ohlásenú a s políciou prejednanú akciu.

Základ jeho tvrdení, prečo by malo bratislavské Staré Mesto pochod národovcov zakázať, tvorili vymyslené predstavy, že organizátori potláčajú ľudské práva a aj na samotnom pochode má k potláčaniu ľudských práv dôjsť. Rovnako tak aj ku schvaľovaniu trestných činov a možno aj ku genocíde. S takýmito bludnými predstavami sa Mihály postavil aj pred starostku Starého Mesta Tatianu Rosovú. Tá mu inými slovami vysvetlila, že akciu národovcov nemožno zakázať na základe jeho výmyslov. Nechápavý Mihály bol z toho pohoršený.

O svojom rozhovore so starostkou informoval na sociálnej sieti facebook. Jeho nechápaví sympatizanti boli z prístupu starostky taktiež pohoršení a pýtali sa, ako je možné, že mesto nechá fašistov voľne behať po uliciach a páchať trestné činy. Niektorí ľudia sa im snažili vysvetliť presne to, čo sa Tatiana Rosová snažila vysvetliť pánovi Mihálymu, no márne.

Úsmevné bolo napríklad aj to, že administrátor FB skupiny „Bratislava bez náckov“ (najskôr Robert Mihály) poukazoval aj na údajné porušovanie už neplatného Trestného zákona č. 140/1961 Zb. (ten bol nahradený Trestným zákonom č. 300/2005 Z. z.). S neplatnými alebo nesprávnymi zákonmi sa podľa spravodajského portálu dobrenoviny.sk oháňa aj Mihályho kamarát a spoluaktivista Peter Weisenbacher. Keď si okrem toho pozriete video (uvedené nižšie), na ktorom Mihály narúša verejný poriadok a potom sa oháňa Ústavou Slovenskej republiky, je zrejmé, že títo ľudia zákonom nerozumejú.

Blokádu svojou účasťou alebo iným spôsobom podporili aj Peter Weisenbacher, Adam Kurta, Alena Krempaská, Eduard Chmelár, Grigorij Mesežnikov, Pavel Traubner, Ľuboš Blaha, Michal Havran, Milan Ftáčnik, Hana Fábry, Romana Schlesinger, Laco Oravec, Laco Ďurkovič, Daniel Milo a jeho priateľka Irena Bihariová, Juraj Marušiak a Zuzana Kusá. Inými slovami – pár homosexuálov, Židov, marxistov a „ľudskoprávnych aktivistov“.

Pochod národovcov nakoniec nezablokovali, prebehol totiž po inej trase. Príčinou bola snaha vyhnúť sa zbytočným stretom s narušovateľmi. Mihálymu a iným sa to nepáčilo, preto sa snažili premiestniť, no polícia im v tom zabránila. Menší rozruch spôsobil Alojz Hlina, no jeho tradičné exhibicionistické vystúpenie skončilo tentokrát niekoľkými dobre mierenými ranami od policajtov. Ktovie, či ľutoval, že poslanecká imunita bola zrušená.

Robert Mihály sa na adresu Alojza Hlinu a jeho zadržania vyjadril, že je riadny blb a toto bol len jeho tradičný mediálny výstup. Podobného blba môžu čitatelia nájsť aj v nasledujúcom videu.

Proti Hlinovi vystúpil aj Peter Daubner, ktorý sa vyjadril, že z celej akcie nakoniec politický kapitál vytĺkol mentálne postihnutý pán Hlina. Nenávidím túto krajinu.

Nebol to však iba Hlina, ktorý sa aktivistom nepáčil. Peter Weisenbacher sa na adresu novinárov vyjadril nasledovne:

Včerajšia akcia bola vynikajúca, jej obraz v TV bol desivý. Ako môžu hovoriť o 'dvoch táboroch', keď normálni ľudia protestujú proti náckom? Že polícia chráni legálne zhromaždenie chápem, sloboda platí aj pre náckov, tam neni problém, problém sú 'novinári' s IQ mrazeného filé, ktorí svoj rybí pohľad na svet šíria medzi ľudom.

Menší rozruch sa Mihály a jeho kolegovia snažili vyvolať ešte pred martinským cintorínom, no polícia ich rýchlo odpratala. Výsledok akcie – národovci sa dostali tam, kam chceli, Mihály bol v telke a policajti dali po nose Hlinovi. Bol to pekný deň pre všetkých.

Ešte dodám, že médiá a ľudia okolo Mihályho sú si už takí sebaistí, že sa vôbec neštítia verejne označovať ľudí za nacistov, fašistov a extrémistov. Na stránke, ktorú zriadil Mihály, sa dokonca objavilo tvrdenie, že medzi organizátormi pochodu sa nachádzajú aj krajne pravicové hnutia známe propagáciou rasizmu, fašizmu, neonacizmu či antisemitizmu.

V prvom rade treba autorovi danej vety ozrejmiť, že podujatie nahlásila fyzická osoba a pojem „podporovateľ“ neznamená „organizátor“. Za druhé, zákony Slovenskej republiky neumožňujú činnosť združení alebo hnutí, ktoré by mohli byť známe propagáciou rasizmu, fašizmu, neonacizmu či antisemitizmu. Z toho vyplýva, že daný výrok je iba šírením lží.

Podobné klamstvá a nepresnosti sa nachádzajú aj v nasledujúcom tvrdení:

Slovenskú pospolitosť netreba predstavovať. Politickú stranu Slovenská pospolitosť – Národná strana rozpustil v roku 2006 Najvyšší súd SR. Hnutie a OZ Slovenská pospolitosť však pokračuje dodnes ako jej nástupca. Fotografia zobrazuje dvoch členov hnutia v uniformách Hlinkovej gardy. Uniformy Slovenskej pospolitosti

Občianske združenie Slovenská pospolitosť vzniklo v roku 1995 a bez prestávky funguje do dnešných dní. Politická strana bola nezávislým projektom, ktorej zánik nemal na občianske združenie žiaden priamy vplyv. Z toho dôvodu nemožno tvrdiť, že občianske združenie je nástupcom politickej strany. Väčším bludom je však označiť uniformu Slovenskej pospolitosti za uniformu Hlinkovej gardy. Naskytá sa preto otázka, či je pisateľ daných tvrdení hlupák alebo bludár? Možno oboje.

Ohováraním, šírením poplašných správ a poškodzovaním dobrého mena právnických osôb bola v podstate preplnená celá kampaň akcie „Bratislava bez náckov“. Nakoniec sa však ukázalo, že jedinými narušiteľmi verejného poriadku a práv iných ľudí boli účastníci blokády.

Na záver vám odporúčam pozrieť si rozhovor policajta s „protifašistickými aktivistami“ (začiatok na 10. minúte a 15. sekunde), ktorí okrem iného zaručene videli fašistické vlajky prvej Slovenskej republiky a iné „zakázané symboly“. Tento rozhovor odhaľuje mentálne rozpoloženie aktivistov združených okolo Roberta Mihályho, ktorí nemajú ani poňatie o symboloch, vlajkách a uniformách Hlinkovej gardy a prvej Slovenskej republiky; o zákonoch súčasnej Slovenskej republiky a proti čomu vlastne protestujú.

Zábava