Polícia

Počas akcie konanej 17. novembra bola vyslovená výzva, aby sa všetci zúčastnili aj dnešnej blokády verejnoprávnych médií, pretože tie odmietajú poskytnúť nespokojným občanom priestor vo svojom vysielaní. Blokáda začala pokojne, no skončila policajným útokom na Štefana Potockého.

V prvých hodinách blokády vládla pred budovou rozhlasu družná atmosféra, rozvesili sa slovenské zástavy a jednotlivci si chodili podávať žiadosti o zamestnanie v rozhlase. V tom nastal zvrat. Okolo 16:10 zablokovalo niekoľko áut cestnú premávku na Mýtnej ulici a účastníci blokády sa presunuli na cestu. Tento krok polícia zrejme predvídala, pretože behom chvíle odklonila dopravu tak, že protestujúci nemali koho blokovať. Avšak policajti nepočítali s tým, že sa približne 100 až 150 protestujúcich pohne na iné úseky.

Viac ako hodinu sa demonštrantom darilo okupovať cestné komunikácie, pričom sa presúvali po Mýtnej ulici, Námestí slobody, Kollárovom námestí, Obchodnej ulici a pokračovali až k Hurbanovmu námestiu, kde sa stretli s justičnými pracovníkmi, ktorí štrajkovali za zvýšenie miezd. Vyjadrili im podporu a žiadali ich, aby sa pridali k protestu proti médiám. To sa však nestalo. Demonštranti si to potom opäť po ceste namierili k prezidentskému palácu a následne naspäť k rozhlasu.

Počas toho už bolo na policajtoch vidno napätie a stres z nezvládnutej situácie. Už dávno sa im demonštranti takto nevymkli spod kontroly. Postupne začali zatýkať jednotlivcov, dôsledkom čoho sa demonštranti zomkli viac k sebe. Chýbal však premyslený plán a nevyužila sa šanca zablokovať frekventovanú križovatku na Suchom mýte, ktorá by poskytovala taktiež manévrovací priestor v prípade policajného zákroku.

Najväčšiu chybu urobili, keď neďaleko Námestia 1. mája chvíľu zastali a nechali k sebe dobehnúť policajtov. Nenachádzali sa totiž už na ceste, ale na chodníku, ktorý bol z jednej strany obklopený budovami a z druhej autami a zábradlím, dôsledkom čoho ich polícia obkľúčila. Časť protestujúcich si túto chybu v poslednej chvíli uvedomila a snažila sa uniknúť zo zovretia, no následne nastal tvrdý útok zo strany polície.

Cieľom policajného zákroku bol Štefan Potocký, ktorý dostal početné údery obuškom. Viacero prítomných sa ho snažilo z policajného zajatia vyslobodiť, no aj oni dostali niekoľko úderov a boli od neho oddelení. Následne boli všetci demonštranti opretí o múr.

Vyšší policajní funkcionári začali vyberať z davu konkrétnych ľudí, ktorých následne predviedli na policajné oddelenie. Medzi nimi bol aj vodca Slovenskej pospolitosti Jakub Škrabák. U ostatných zisťovali totožnosť a následne ich odháňali preč. Podľa niektorých informácií zverejnených na internete, mal byť Štefan Potocký prevezený do nemocnice, keďže údajne utrpel pri policajnom prepade ťažké zranenia. Momentálne sú viacerí zadržaní ešte stále na policajnom oddelení a nevedno, na základe čoho ich zadržiavajú alebo z čoho boli obvinení. Médiá túto udalosť odignorovali.

Počas celej akcie sa demonštranti stretli len s niekoľkými prejavmi podpory. Zvyšok okoloidúcich iba krútil hlavou. Na zamyslenie je aj prístup policajtov, ktorí sa s úsmevom a rehotom pozerali na odvlečenie niektorých protestujúcich. Nemožno teda prijať argument, že policajti sú vlastne chudáci, ktorí „musia poslúchať rozkazy“ alebo, že si „iba robia svoju prácu“.

V každom prípade však možno povedať, že toto bola jedna z najpodarenejších protisystémových akcií za posledné roky. Hlúčik ľudí dokázal čiastočne ochromiť dopravu a poriadne vyviedol z rovnováhy policajné zložky. To sa už dlho nikomu nepodarilo.

Zábava