Kanalizačný poklop so slovenským znakom: internetová stránka OdFicaDoFica.skZuzana Piussi je strohá žena so zvláštnym hlasom. V ostatnom čase sa dostala do pozornosti svojimi „filmovými“ pokusmi, ktoré sú kombináciou amatérskej reportážnej koláže a prudko zaujatého politikárčenia. Jedným z nich bol Nemoc tretej moci, za čo mala ťahanice zo strany dotknutej sudkyne a naposledy „film“ Od Fica do Fica.

Tragédia Piussi spočíva v tom, že sa hrá na nezávislú a apolitickú, pričom je jednoznačné, že je politicky modrá, akurát dáva najavo sklamanie z „pravicových“ strán, no Fica, Mečiara či národniarov kritizuje nadštandardne. Niežeby si to do určitej miery nezaslúžili, ale taký paškvil nazývať apolitickým dielom nezávislej filmárky je totálne cez čiaru.

Úroveň jej filmov vyzerá ako podpriemerná maturitná práca a je tragikomické, že sa takéto strihácke pokusy majú dostávať do kín či na veľké plátna.

Piussi vyzýva ľudí zaplatiť za jej „dielo“ 4,99 €. Vzhľadom na to, že takáto vec bez akejkoľvek umeleckej hodnoty sa dá dnes nakrútiť aj zostrihať vo výkonnejšom smartfóne, je suma, samozrejme, neadekvátna. Video sa dá pozrieť aj zdarma na rôznych serveroch.

Reportážna koláž Od Fica do Fica má však aj určitú výpovednú hodnotu.

  • Výborne zachytáva babráctvo a naivitu organizátorov protestu Gorila.
  • Skvele zachytáva spôsob, akým sa Chmelár medzi organizátorov dokázal votrieť. Keď pochopil, že z neho neurobia vodcu revolúcie, vycúval.
  • Z rozhovorov je vidieť aj naivitu novinárov, konkrétne Leška zo SME, ktorý sa javil byť obsahom spisu Gorila zaskočený. Ako novinár by mal vedieť, že realita je minimálne taká zlá.
  • Hoci to bolo už zrejmé, aj v tejto amatérskej reportážnej koláži bolo vidieť, že protestujúci dav nevedel, čo chce, vedel iba, čo nechce, a to politikov akéhokoľvek druhu.

V zásade sa však Piussi usiluje skladať také zábery, ktoré zosmiešňujú bežné obyvateľstvo, z čoho je zjavné, že si niečo kompenzuje. A naozaj aj z videa Od Fica do Fica som mal pocit, akoby spoza kamery občas položil otázku akýsi hobit, až neskôr som zistil, že to je vlastne Piussi vo svojej plnej sile.

Už len samotná titulka internetovej stránky filmu odficadofica.sk obsahuje kanalizačný poklop so slovenským štátnym znakom (ilustračný obrázok tohto článku), čo je hanobenie štátneho symbolu par excellence. A dosť to vypovedá aj o vzťahu a postojoch Zuzany Piussi k slovenskému národu a jeho symbolom.

Pozoruhodné je aj, že zatiaľ čo pri názve Od Fica do Fica by človek čakal viac priestoru pre Ficovu prvú i druhú vládnu garnitúru, divák sa dočká akurát toho, že na začiatku i na konci má priestor Fedor Gál. Mohlo sa to teda skôr volať Od Gála do Gála, ale to by bolo asi príliš okaté, kým je Piussi ovplyvňovaná a zároveň spriaznená.

Určite má význam bojovať za reformovanie súdnej moci ako aj proti politickej korupcii. Avšak robiť to politicky selektívnym spôsobom a národ zobrazovať ako tupé stádo je nielen vopred určené na neúspech, ale si ani úspech nezaslúži.

Piussi a Pussy Riot – to je podobnosť v mene, podobnosť v prejave, a uvidíme, či bude aj podobnosť v odmietnutí zo strany našej spoločnosti.

Zábava