prisťahovalci, moslimovia, nepokojeV priebehu minulého týždňa sa vo Francúzsku odohrali tri incidenty, ktoré sa v tejto krajine stávajú takmer rutinou. V sobotu bolo v parížskom predmestí Les Mureaux počas zrážok s gangami zranených 21 policajtov. Násilnosti boli zrejme vyvolané smrťou jedného obyvateľa prisťahovaleckých predmestí pri policajnom zásahu, čím sa len zrkadlili incidenty z rokov 2005 a 2007. V Montegrone, ďalšej parížskej štvrti, bol v noci napadnutý policajný komisariát. Pri útoku sa nikto nezranil, no na vchodových dverách na stanicu sa našli stopy po asi 250 olovených guľkách. Ešte na inom mieste tlupa osôb v kapucniach vyzbrojených kladivami a železnými tyčami vtrhla do francúzskej školy a napadla tam prítomných učiteľov aj študentov. Počet zranených bol okolo 10.

Asi len málokto si dokázal predstaviť, že v Európe 21. storočia sa bude môcť stať takýto incident – a v médiách sa mu dostane len okrajovej zmienky. Predstavte si ale, čo by sa rozpútalo, keby sa útok odohral v opačnom garde: tlupa bielych skinheadov by napadla černošskú školu a zmlátila by tam 10 študentov a učiteľov. Dozvuky v médiách by trvali minimálne niekoľko mesiacov, potom sporadickejšie aj mnoho rokov.

Čo sa týka Francúzska, počet gangov vykonávajúcich obdobnú činnosť sa odhaduje asi na 200 v celej krajine, pričom asi 80 % z nich pôsobí v Paríži. Že v parížskej oblasti je zároveň najväčšia koncentrácia moslimských prisťahovalcov, je asi náhoda. Obviňovaní z tejto činnosti bývajú „členovia gangov“, „mladí ľudia“ či „sociálne slabé obyvateľstvo“. Pochopiteľne, ide skôr eufemizmy, aby sa na rovinu nemusela povedať nepríjemná pravda: že rozhodujúcu úlohu v nepokojoch zohrávajú nebieli prisťahovalci

Prezident Francúzska Nicolas Sarkozy posledne násilie gangov ostro kritizoval. Keďže Francúzsko je prezidentská republika, Sarkozy ako silný prezident má v tomto smere viac právomocí ako napr. na Slovensku. Ním navrhované „riešenia“ sú však slabučké: chce „bojovať s kultúrou gangov“, teda navrhuje trojročný trest väzenia pre kohokoľvek, kto sa zúčastní na násilnostiach páchaných takýmito skupinami.

Problém však nie je v tom, že by činy, ktoré gangy páchajú, neboli trestné. Problém je skôr v tom, že sa riadne nevymáhajú. Načo pridávať ďalšie paragrafy, ktoré budú sankcionovať de facto tie isté konania, ak sa nebudú rovnako dobre vymáhať?

Sarkozy nespomenul dôležitú skutočnosť že hnacia sila gangov pochádza od nebielej mentality, ktorá sa zrodila v moslimskom prostredí severnej Afriky. Prečo nie je redukcia počtu alebo aspoň prílevu nových nebielych prisťahovalcov do Francúzska základným oporným pilierom boja proti takýmto násilnostiam? A Sarkozy je údajne zástanca politiky „tvrdej ruky“ proti prisťahovalcom! Kriminalitu páchajú vždy ľudia a ak sa minimalizuje počet ľudí so sklonmi ku kriminalite, odrazí sa to aj na klesajúcej kriminalite. „Riešenia“, ktoré presadzuje Sarkozy, neadresujú podstatu problému a sú v konečnom dôsledku odsúdené na neúspech.

Zábava