róm, policajt, rasový útokMinulý rok Českom otriasol prípad, kedy dvojica Rómov napadla bieleho muža, surovo ho zbili, vyhrážali sa mu a ťažko ho zranili. Toto samo o sebe by bolo dosť šokujúce, vrcholom však bolo, keď privolaný policajt – taktiež Róm – útočníkom asistoval a obeti sa vyhrážal, nech si rozmyslí, čo bude vypovedať. Teraz, po takmer roku, bola konečne na útočníkov aj policajta podaná obžaloba, ktorá prípad bližšie popísala. Rómsky policajt sa bude zodpovedať za zneužitia právomocí, nadŕžania a vydierania: avšak nie z rasovo motivovaného činu.

Podľa obžaloby v decembri 2007 v meste Ostrov v západných Čechách dvojica rómskych páchateľov asi o štvrtej ráno pred reštauráciou napadla bieleho muža. Najprv ho mlátili násadou od lopaty. Keď ju po aspoň 65 úderoch o neho zlomili, snažili sa mu ostrým koncom, ktorý takto vznikol, ďalej vypichnúť oči. Toto sa im ale našťastie aj vďaka zúfalému odporu obete nepodarilo. Počas celého trvania útoku Rómovia uštedrovali napadnutému kopance. „Skap, biela sviňa. Žiadny biely sa nebude na našom území rozťahovať,“ kričali útočníci podľa obžaloby.

Niekto, kto bol svedkom tejto brutálnej bitky, privolal políciu. Príchod „strážcu zákona“ na scénu však neznamenal nastolenie spravodlivosti, práve naopak. Privolaným policajtom bol totiž Róm, ktorý si myslel, že útočníci sa snažili nedostatočne: „Dostal si málo. Mali ťa zabiť. Uvedom si, čo budeš vypovedať!“ vyhrážal sa obeti podľa obžaloby. Zároveň nadriadenému dôstojníkovi hlásil, že sa „nič nestalo“.

Brutálne dobitý muž skončil v nemocnici, kde sa liečil asi štyri mesiace. Zo strachu pôvodne tvrdil, že spadol zo schodov. Ošetrujúci lekári však zaznamenali, že povaha jeho zranení tomuto vôbec nezodpovedá a upovedomili o tom políciu. Napadnutý muž teda napokon uviedol, že bol zbitý. Tvrdil však, že vyhrážky od rómskeho policajta naďalej pokračovali, preto zo strachu odmietol popísať páchateľov. Až na jar 2008 sa objavili ďalšie svedectvá ohľadom prípadu, a vyšli na povrch aj niektoré nové skutočnosti.

Na záver už možno len poznamenať, že tresty, ktoré hrozia obvineným: 3 až 10 rokov odňatia slobody, sú úplne smiešne. Taktiež stojí za pozornosť, aké mediálne, politické a politicky korektné besnenie by sa rozpútalo, keby sa prípad udial v opačnom garde: vtedy aj obyčajné odmietnutie podania ruky odsudzujú najvyšší politickí predstavitelia.

Zábava