Polícia začiatkom septembra začala pátrať po nezvestnej 23-ročnej Barbore Mrovčákovej zo Spišskej Novej Vsi. 31. augusta v nedeľu asi 4:50 odišla z bratislavského podniku Cirkus Barok na Vajanského nábreží a odvtedy sa nikomu neozvala.

Z nezvestnej je nahá mŕtvola bez dokladov

Mŕtvolu mladého dievčaťa bez dokladov našli neďaleko mesta Újutvár pri diaľnici M1 ešte v pondelok. Keďže nevedeli telo nikomu priradiť, obrátili sa maďarské vyšetrovacie orgány o pomoc na susedné štáty.

Vo štvrtok 4. 9. televízia Markíza priniesla informáciu, že mŕtve telo nájdené v Maďarsku zrejme patrí nezvestnej Barbore Mrovčákovej.

Zmrzačenie tela – ležiaceho dobité v tráve – bolo natoľko rozsiahle, že vlastná matka nedokázala s istotou telo identifikovať. K slovu sa dostali testy DNA, ktoré identitu Barbory Mrovčákovej potvrdili.

O pár dní Markíza v hlavnom spravodajstve prišla s informáciami, že muž, ktorý Barboru mal ako posledný vidieť v deň zmiznutia, je mŕtvy.

Údajne 36-ročný Brit mal byť posledný, ktorý videl študentku Barboru vystupovať z taxíka. S týmto tvrdením sa mal prihlásiť na polícii, kde aj vypovedal.

Beštiálnym vrahom je Juhoafričan?

Neskôr sa „Brit“ preklasifikoval na Juhoafričana: Neville Naido, ktorý sa v nedeľu obesil a je podozrivý z vraždy študentky Barbory Mrovčákovej, zanechal tri listy na rozlúčku, jeden z nich je pre políciu.

„Listom pre políciu vinu nepriznal. Svoje konanie a rozhodnutie, že si siahne na život, zdôvodnil tým, že nedokázal zabrániť tomu, čo sa stalo,“ povedal denníku bratislavský krajský policajný riaditeľ Pavel Brath. Iný policajný zdroj mal pre denník Pus 1 deň uviesť, že Barbora bola pred smrťou kruto mučená.

Ako ďalej uvádza správa TASR: „V nedeľu 31. augusta pravdepodobne cudzinec prišiel so študentkou domov, brutálne ju zbil a nechal niekoľko hodín ležať v jednej z izieb. Večer mal potom telo odviezť za hranice do Maďarska. Podľa informácií denníka [Plus 1 deň] mala obeť všetky kosti na tvári zlomené a odhryznutú jednu bradavku.“

11. 9. Martina Móricová – riaditeľka Odboru justičnej a kriminálnej polície – vyhlásila, že Barboru zrejme zavraždil Juhoafričan Neville Naidoo. Príčinou smrti bolo uškrtenie. „Máme to potvrdené, výsluchmi, obhliadkami, získanými dôkazmi, ale to vieme až dnes,“ skonštatovala.

Podľa informácií Plus 1 deň Barbora sa veľmi dobre poznala s Nevillovou nechcenou milenkou. „Veľmi ju namotával. Nepovedal jej, že je ženatý. Bol za ňou aj v Madride, keď tam študovala,“ tvrdí zdroj. Neville Naidoo učil angličtinu zamestnancov reklamnej agentúry Vaculik Advertising. Mal však problémy pre drobné krádeže. Tie mu však nikto nedokázal. Práve tam sa zoznámil aj so svojou manželkou Andreou Nvotovou (32), neterou režiséra Juraja Nvotu, s ktorou mal syna. Jej mama bola vydatá za staršieho brata režiséra.

Barbora Mrovčáková

Barbora Mrovčáková

Pitva preukázala, že obeť mala na lebke štyri krvné podliatiny, na kúsky zlomený nos, krvné podliatiny na celom krku, hrudníku, ľavej strane líca a ústach a zlomený hrtan. Podľa skôr medializovaných informácií mali Barboru pred smrťou kruto mučiť, všetky kosti na tvári mala údajne zlomené a odhryznutú jednu bradavku. Zneužitie polícia nepotvrdila, ani nevyvrátila. Smrť podľa polície nastala ešte ráno 31. augusta.

Naida našli cez víkend obeseného pri horskom hoteli Poľana v Hriňovej. Naidovu nezvestnosť nahlásila jeho manželka v sobotu s tým, že zanechal rozlúčkové listy. V nich podľa polície uviedol „skutočnosti smerujúce k ozrejmeniu nezvestnosti mladej dievčiny“.

Motív tohto činu ako aj to, či je v prípade zainteresovaných viac páchateľov, je predmetom vyšetrovania.

Hoci nie je zatiaľ úplne isté, že vraždil Naido, je ale isté, že do vraždy a najmä do okolností okolo nej bol priamo zapletený.

Neville Naido

Neville Naido

Polícia ešte predtým vykonala obhliadku domu, v ktorom býval, pri ktorej zaistili krvavé stopy. Tie patrili mŕtvemu dievčaťu. Keďže nemala k dispozícii ich výsledky ešte pred samovraždou Naida, nemohli ho v tom období zadržať, lebo na to nebol dôvod.

K osobe Juhoafričana nevedela Móricová povedať bližšie podrobnosti, keďže celý prípad je v začiatku vyšetrovania. Jediné, čo v tejto súvislosti potvrdila, bolo to, že s Barborou boli kamaráti. Taktiež potvrdila, že v dome sa v čase, kedy tam bola aj mŕtva študentka, nachádzali ďalšie osoby.

Ak sú doterajšie informačné výstupy z vyšetrovania Polície pravdivé, možno skonštatovať, že už samotný nástup multikulturalizmu na Slovensku zlyháva.

Diskusie na rôznych portáloch sú plné cynických výlevov

„boze ked tie nase zeny su tak naivne a sproste... boze s takym opiciakom sa zapletie jedna vysokosky vzdelana baba…“

„normálna baba, do tohto podniku ani nepride, bol som tam raz zo zvedavosti a viac mi netrebalo. Ako v bordeli a tých slizkých uchylákov na jednej kope.. proste hnoj je mi luto, len zial, vela nasich dievcat si neuvedomuje, ze cudzinci zo statov 3.sveta maju inu mentalitu a hlavne ine vierovyznanie – povatsine islamske, ktore zo svojej podstaty neuznava zenu ako rovnocenneho partnera muza. Nase devy su zvyknute vodit nasich chlapcov za nos, zvadzat ich a potom odkopnut, ale to, co im prechadza u nas, neprechadza vo vela pripadoch u takychto cudzincov – a to si maloktora uvedomuje. Takyto cudzinec sice u nas dodrziava normy a zvyky platne u nas, ale ked zaucinkuje alkohol, alebo pudy, vtedy ta tenka civilizacna slupka pada a vysledok vidite sami. A uz vobec nevravim o nasich zenach, ktore sa vydaju za cidzinca z 3.sveta a idu s nim byvat do jeho krajiny… kolko utekov takychto zien bolo a kolko deti tam muselo pozostavat, lebo tamojsie pravo ich prisudilo otcovi, lebo zena tam ma cenu akurat na rodenie a varenie… takze ja by som nezlahcoval, ako som tu cital nieco o nadhernej kozi – ta moze byt nadherna, ale nikto nevidi, ze co sa pod nou skryva…“

„Sympaticka dievcina. Je mi to luto. Kto vie ako to v skutocnosti bolo. Mozno jej dali nejaky oblbovak do napoja. To nie je predsa vylucene. V Cirkuse Barok som uz bola. No nepacilo sa mi tam. Taka spustena moralka tam bola…“

„Polícia mala zaistiť a preukázať vinu. Čo ak dotyční len asistoval? Ďaľší bude behať čistý ako ľalia, len pre naivitu. To je celkom problém vo všetkom.“

Záverečný komentár

Nikto si nekladie otázky, kde sa stala chyba, že k niečomu takému došlo. Tých chýb je až príliš: zlyhanie rodičov, že svoju dcéru neviedli k endogamii; imigračná politika, ktorá dopustila pobyt takej osoby na Slovensku; svoj podiel majú aj spolky typu Ľudia proti rasizmu, ktoré obozretnosť v medzirasovej interakcii prezentujú ako rasizmus a nenávisť.

V konečnom dôsledku to bola ale stále voľba samotnej Barbory. Je to síce cynické, ale keby načúvala tomu, čo roky tvrdíme, mohla ešte žiť.

Krvné podliatiny na lebke, krku a hrudníku, na kúsky zlomený nos a zlomený hrtan. Zrejme aj všetky kosti na tvári zlomené a odhryznutá bradavka. Aj to môže byť výsledok, keď dievča bezhlavo skáče do medzirasového vzťahu.

Zábava