Dom v plameňochVčera približne 3 000 Rómov demonštrovalo v centre Ríma proti údajnej xenofóbii talianskej spoločnosti. Protirómske naladenie talianskej spoločnosti vyvolali v máji informácie, že 16-ročná Rómka sa pokúsila uniesť talianske dieťa.

Napätie v talianskej spoločnosti eskalovalo natoľko, že rozhnevaní Taliani vypálili niekoľko rómskych táborov na juhu krajiny.

V piatok talianska polícia zlikvidovala rómsky tábor v strede Ríma a jeho 122 obyvateľov aj napriek talianskemu občianstvu previezli na okraj mesta.

Vláda staronového premiéra Silvia Berlusconiho nedávno poverila špeciálnych koordinátorov pre projekt „vyčistenia“ veľkých talianskych miest ako Rím či Miláno od rómskych osád.

Rómski demonštranti včera na svojich transparentoch (podľa agentúry AFP) mali popri nápise „Nie xenofóbii“ či „Každý národ je pre ľudstvo obohatením“ aj obsahovo prehnaný transparent „Zastavte pogromy!“.

Multikultúrny dialóg sa v Taliansku vyostril. Bolo by však zaujímavé pozorovať, čomu by muselo čeliť Slovensko, keby u nás došlo k vypáleniu zopár rómskych osád a vznikol špeciálny tím na koordináciu vyčistenia väčších slovenských miest od Rómov.

Zábava