wilders geert fitna27. marca poslanec holandského parlamentu za Stranu slobody Geert Wilders zverejnil na internete svoju dlho očakávanú snímku Fitna. 15-minútový filmík pojednáva o nebezpečenstve moslimského extrémizmu a islamizácie Európy. Už keď bolo koncom novembra ohlásené, že Wilders na ňom pracuje, zdvihla sa vlna odporu v masmédiách aj európskych inštitúciách. Ani na internete sa video dlho neudržalo: jeho oficiálna stránka fitnathemovie.com je momentálne stiahnutá z dôvodu „prešetrovania obsahu na základe sťažností“.

27. marca bol film pridaný aj na stránku LiveLeak. Hneď na ďalší deň však bol stiahnutý, keďže jej prevádzkovateľom bolo taktiež vyhrážané zo strán moslimov. Takto vyzerá európska „sloboda a demokracia“ v kombinácii s multikulturalizmom. Projekt WikiLeaks, ktorý sa zaoberá zverejňovaním nie zrovna „korektných“ materiálov, však video zverejnil bez obáv. Je možné zhliadnuť ho tu (anglická verzia): https://secure.wikileaks.org/wiki/Fitna.

Podstata filmu trafila do čierneho

Názov diela, arabské slovo fitna znamená „rozvrat“ a veľmi presne vypovedá o tom, čo sa deje v Európe dôsledkom prílevu moslimov. Na to používa citácie Koránu, úryvky z prejavov moslimských duchovných, zábery obetí moslimského násilia a správy tlačových agentúr a mainstreamových masmédií, zatiaľ čo do pozadia hrá hudba európskych skladateľov Edvarda Griega a Petra Čajkovského.

Nakoniec film sumarizuje migračné štatistiky a ich vplyv na európsku spoločnosť. Ukazuje ulice Holandska zaplavené nebielymi moslimami a mešitami a pýta sa, či chceme, aby takto vyzerala budúcnosť Európy. Wilders nikde neuvádza, že všetci moslimovia sú teroristi, ale jednoducho poukazuje na nebezpečné prvky extrémizmu v rámci moslimov. Taktiež ukazuje, že meniace sa demografické zloženie Európy spôsobí, ak nedôjde k zásadnej zmene, zánik západnej civilizácie a jej nahradenie inou, akousi zmiešanou. Ako sa Wilders už dávnejšie vyjadril: Prejdite sa ulicou a uvidíte, kam toto všetko smeruje. Už nemáte ani pocit, že žijete vo svojej krajine. Prebieha tu boj a my sa musíme brániť. Ani sa nenazdáte a bude okolo vás viac mešít ako kresťanských kostolov!“

Na druhej strane však treba poukázať na niektoré súvislosti ohľadom tvorcu videa. Nemám žiadne ilúzie o Wildersovom národovectve. Človek, ktorý 40-krát navštívil Izrael a sám sa chváli, že má „úzke styky s Mossadom“, asi nebude tou pravou osobou pre proeurópsky nacionalizmus. Iba sa jednoducho snaží rozvíriť hladinu v spoločnosti a nahnať si nejaké hlasy kritikou prisťahovalectva. Proti islamu protestuje zrejme aj preto, že moslimovia odporujú záujmom Židov – tejto skutočnosti venuje značnú časť filmu. Nezastávam sa teda Wildersa samotného, len poukazujem na dvojitý meter prevládajúci v masmédiách a politicky korektných organizáciách.

Dokedy budeme moslimom ustupovať?

fitna geert wilders islam moslimi terorizmus extremizmus multikulturalizmus

Wilders je obviňovaný zo zatracovania presvedčenia iných a „vyvolávania násilností“. Slovinské predsedníctvo EÚ sa vyjadrilo v mene celej únie, že ide o „poľutovaniahodné podnecovanie k násiliu“. Sám Wilders však musí už viac ako tri roky žiť pod policajnou ochranou kvôli nespočetným vyhrážkam smrťou, ktoré dostáva od moslimov. Nie je toto, ako aj hrozby štábu stránky LiveLeak, len potvrdením toho, čo hovorí?

Predseda marockej národnej rady Mohamed Rabbae vyhlásil: „Chceme vyzvať našich moslimských bratov v zahraničí, aby nereagovali útokmi proti holandským ambasádam či turistom.“ Opäť, nevypovedá samotná táto výzva o tom, že je zvykom moslimov na názor, s ktorým nesúhlasia, reagovať násilím?

V Európe je kritika kresťanstva na dennom poriadku, hoci ide o dominantné náboženstvo spoločnosti. Avšak, kto si dovolí esenciálne kritizovať islam, dostáva sa do problémov. Európska únia hovorí: radšej sa toho zdržme, lebo môžu nastať nepokoje. Kto je ale za ne vinný? Tí, ktorí legitímne vyjadrili svoj občiansky názor, alebo iniciátori tohto násilia? Holanďania teraz už nesmú vo svojej krajine otvorene diskutovať na tému islam, pretože by následne hrozili útoky od moslimských extrémistov?

Politika, akú predstavuje EÚ, môže viesť k sebazničeniu. Ako napísal Arthur Kemp, autor knihy Pochod titanov: „Nemá žiadny zmysel ,vzdorovať‘ keď ste už dopustili, aby ste sa stali drobnou menšinou: musíte vzdorovať PREDTÝM než ste tou menšinou.“

Súvisiace články

Zábava