Je všeobecne známe, že 2. decembra tohto roku došlo k ďalšiemu útoku moslimských teroristov s väzbami na ISIS, následkom ktorého bolo v kalifornskom meste San Bernardino zavraždených 14 ľudí a 23 ďalších bolo zranených. Menej je však známe, že tomuto útoku sa dalo predísť nebyť atmosféry politickej korektnosti. Susedia vraždiaceho páru si všimli ich podozrivé správanie, rozhodli sa ho však nenahlásiť, aby neboli obvinení z rasizmu.

V dome, v ktorom útočníci, manželia Syed Rizwan Farook a Tashfeen Maliková, žili, sa našlo 12 bombových zariadení, ďalšie výbušniny a zbrane. Susedia si všimli podozrivé správanie a podivné celonočné prípravy, strach pred označením za rasistov a islamofóbov im však zabránil v tom, aby s tým niečo robili. Dnes to ľutujú.

A nie je to ojedinelý prípad. V novembri roku 2009 zavraždil major americkej armády Nidal Hasan 13 ľudí a ďalších viac ako 30 zranil v texaskej základni Fort Hood. Podľa všetkého bol Hasan motivovaný islamský terorista, ktorý svoj útok začal s pokrikom „Allahu Akbar!“. Aj tomuto sa dalo predísť, keby neboli zo strachu pred obvineniami z islamofóbie ignorované všetky indície naznačujúce, že Hasan je radikálny islamista, apologét moslimského terorizmu a dokonca, že je sám potenciálny útočník a zabijak.

Opäť teda zabíjala politická korektnosť – absurdná predstava, že je lepšie klamať, ako hovoriť pravdu, že je lepšie zatvárať oči pred faktami, ako jasne pomenovať realitu. Atmosféra politickej korektnosti spôsobila, že ľudia sa omnoho viac boja obvinení z rasizmu, islamofóbie, homofóbie a podobných hlúpostí ako reálnych spoločenských hrozieb. Pri vyvodzovaní zodpovednosti tak nemožno zabudnúť na ľudí, ktorí túto atmosféru vytvárajú a udržujú, menovite novinári a politici.

Samozrejme, a musím to zdôrazniť, sa týmto útokom dalo predísť aj dlhodobou rozumnou imigračnou politikou, ktorá by zachovávala náboženskú a rasovú identitu danej krajiny, v tomto prípade USA. Útočníci boli imigranti z moslimských krajín Ázie prvej alebo druhej generácie. Teda platí, že politická korektnosť zabíja, ale zároveň platí aj to, že rozumná imigračná politika zachraňuje životy. Otázka je, či sa na Slovensku poučíme z chýb iných?

Zábava