(Berlín, 23.11.2015) Imigračná kríza neutícha napriek výraznému ochladeniu a blížiacej sa zime. Skôr naopak, do Nemecka prúdi stále viac imigrantov. Len za prvé tri novembrové týždne zaregistrovala spolková polícia 180 000 ilegálnych prekročení nemeckej hranice. Čoskoro tak bude prekročený doterajší mesačný rekord z tohto októbra (181 000). Doteraz v Nemecku denne pribudlo 8 000 azylantov, v novembri sa toto číslo značne zvýšilo.

Počas uplynulého víkendu do Nemecka ilegálne vstúpilo podľa úradných údajov 14 482 migrantov. Odhad spolkovej vlády o 800 000 azylantoch na tento rok tak bude významne prekročený. Takisto sa podľa expertov nenaplnili očakávania, že s príchodom zimy dôjde k spomaľovaniu až zastaveniu prílevu migrantov.

„Počty budú skôr rásť ako klesať“, hovorí Frank Laczko, šéf analytického oddelenia Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM), pre nemecký denník Die Welt. „Kľúčová otázka je, čo sa stane s miliónmi Sýrčanov, ktorí sú už dnes mimo svojej vlasti a nachádzajú sa v susediacich krajinách.“

Aj Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) ráta s nárastom počtu azylantov. Situácia sa zhoršuje najmä v Libanone a Jordánsku. „Musíme preto rátať s tým, že do Európy sa rozhodne vyraziť ešte viac ľudí“, upozorňuje hovorkyňa UNHCR Melissa Flemingová.

Ak sa teda nič zásadného nezmení, migračná kríza bude naďalej eskalovať, a to aj počas zimných mesiacov.

Zábava