(Berlín, 05.10.2015) Migračná vlna do Európy stále neutícha. Tento stav dostatočne ilustrujú narastajúce odhady azylantov v Nemecku, cieľovej destinácie väčšiny imigrantov. Pôvodný predpokladaný počet pre rok 2015 bol 300 000 žiadateľov o azyl, čo mal byť nárast o tretinu oproti roku predtým. Koncom leta sa však odhad zvýšil na 800 000, v septembri na milión a dnes už na jeden a pol milióna žiadateľov.

A to nie je všetko. K žiadateľom, ktorí v Nemecku získajú azyl, pribudnú v priemere aspoň štyria ďalší rodinní príslušníci. Vyplýva to z azylového práva. Preto treba podľa nemeckých novín Bild rátať s potenciálnym príchodom ďalších 7,36 miliónov cudzincov, ktorí by na tomto základe mohli v nasledujúcich rokoch prísť do Nemecka.

Nemecké úrady pre štvrtý kvartál roku 2015 predpokladajú, že hranice prekročí denne sedem až desať tisícok budúcich žiadateľov o azyl. Všetko sú to však iba odhady a nie presné čísla, pretože, ako uvádza citovaný vysoký migračný úradník nemeckého ministerstva vnútra, „úplne sme stratili prehľad, nevieme, koľko a akých ľudí k nám sem prichádza.“

Napriek krízovej situácii však kancelárka Merkelová odmieta obmedzenie práva na azyl a bez zákonného oprávnenia necháva do Nemecka prúdiť tisíce imigrantov, ktorí prichádzajú cez Maďarsko.

Napätie a nespokojnosť s kritickou situáciou a neochotou vlády ju účinne riešiť v Nemecku naďalej narastá. Cez víkend demonštrovali tisíce Nemcov vo viacerých saských mestách za ochranu hraníc. Opätovne narastá aj hnutie PEGIDA, ktoré bude mať svoje tradičné večerné zhromaždenie aj dnes večer. Hlavnou požiadavkou bude odmietnutie a radikálna zmena súčasnej nemeckej azylovej politiky.

Zábava