(Spielfeld, 26.09.2015) Asi 60 členov a sympatizantov rakúskeho identitárneho hnutia Identitäre Bewegung Österreich (FB, Twitter) dnes zablokovalo hraničný prechod Spielfeld na rakúsko-slovinskej hranici. Cieľom tejto akcie bolo poukázať na nedostatočnú ochranu rakúskych, a aj celkovo európskych, hraníc pre vlnou ekonomických migrantov, ktorí sa cez Rakúsko snažia dostať do Nemecka či Škandinávie.

Rakúski identitári odmietajú politiku rakúskej vlády, ktorá podľa nich nedostatočne stráži štátne hranice. Preto spustili projekt Grenzhelfer.in s mottom „keď zlyhá vláda, musí konať národ“. Všetkých Rakúšanov vyzývajú, aby im pomohli s ochranou hraníc. V tomto smere už vykonali viacero akcií.

Pred niekoľkými dňami postavili symbolický plot na rakúsko-maďarskej hranici, protestovali pri viacerých hraničných priechodoch a v niekoľkých mestách s heslami „bezpečné hranice znamenajú domov a budúcnosť“ alebo „budúcnosť pre Sýriu, hranice pre Európu“. Rakúske identitárne hnutie má na sociálnej sieti Facebook takmer 8 500 podporovateľov.

Rakúsko síce dočasne obnovilo hraničné kontroly na hraniciach s Talianskom, Slovinskom, Maďarskom a Slovenskom, ale napriek tomu do krajiny denne nelegálne preniknú tisícky migrantov.

Zábava