Včerajší deň sa niesol v znamení protestov proti islamizácii a liberálnej imigračnej politike EÚ. Neprotestovalo sa iba v Bratislave, ale tiež v Prahe, Varšave, Gdansku, Krakove a ďalších poľských mestách. Spolu sa týchto demonštrácií zúčastnili desaťtisíce ľudí.

Bratislavský protest prebehol v pokojnom duchu. Podľa odhadov sa ho zúčastnilo medzi jednoutroma tisíckami účastníkov. Osobný odhad autora článku je asi dvetisíc zhromaždených. Prejavy boli obsahovo podobné prvému protestu z 20. júna, akurát niektorí rečníci prízvukovali aj odpor voči prechodu amerických vojsk cez slovenské územie a voči zahraničnej politike USA.

Negatívne boli vnímané niektoré organizačné nedostatky a neprítomnosť Mariana Kotlebu, ktorý bol mnohými očakávaný. Aroganciu štátnej moci voči občanom s iným pohľadom na vec na druhej strane potvrdila „vrtuľníková rušička“.

Dôležité je upozorniť aj na skutočnosť, že včera v slovenskej metropole usporiadali proti-podujatie aj podporovatelia imigrácie. Na Hviezdoslavovom námestí usporiadali zhromaždenie a koncerty pod hlavičkou tzv. výzvy k ľudskosti.

Avšak napriek koncertom, občerstveniu zadarmo od viacerých pohostinstiev, podpore masmédií, mimovládnych organizácií a viacerých politikov sa ich podľa odhadov spriatelených médií zúčastnilo najviac „viac ako jeden tisíc ľudí“. Čo je menej alebo najtiaž rovnako ako na proteste proti islamizácii. Je to iba ďalší dôkaz toho, že sa atmosféra v spoločnosti mení.

Svojej povesti pritom neostali dlžné ani verejnoprávne médiá. V rozhlasovom vysielaní RTVS napríklad otvorene klamali, že na proteste proti islamizácii je „300 až 500 ľudí“.

Ako cez kopirák bola situácia aj v Prahe. Zhromaždenia Za naši kulturu a bezpečnou zem sa zúčastnilo asi 2 500 až 3 000 ľudí. Akciu okrem toho podporilo asi 500 až 700 motorkárov pod heslom Bikers against Islam.

Asi 500 až 600 ľudí sa zúčastnilo pražskej proti-demonštrácie „proti rasizmu a xenofóbii“. Medzi účastníkmi nechýbal neslávne známy proti-belošský „umelec“ Milan Kohout, ktorý chce, aby Česká republika prijala 1 000 000 migrantov, a ktorý nalial svoje spermie do svätenej vody v poľskom kostole, a ani moslimská konvertitka Romana Červenková, známa svojím vyjadrením, že „nemoslimov je možné vraždiť“.

Česká televízia sa vo svojich vstupoch venovala hlavne proti-demonštrácii a z protestu proti islamizácii v hlavnom spravodajstve ani neuverejnili žiadne zábery. Iné média hovorili o stovkách odporcov imigrácie do Česka.

Najpočetnejšie zhromaždenia sa odohrali u našich severných susedov. Vo Varšave mestom pochodovalo asi 10 000 ľudí. Niekoľko tisíc sa zhromaždilo aj v Gdansku, Lodži, Krakove a Čenstochovej. Proti-zhromaždenia, ak sa konali, naproti tomu prilákali zväčša iba pár desiatok účastníkov. Slovenské masmédia tieto poľské zhromaždenia takmer v úplnosti odignorovalo. Čo sa nehodí, zamlčíme, všakže?

Video z varšavského protestu:

Video z protestu v Gdansku:

Video z protestu v Lodži:

Zábava