(Washington, 10.08.2015) Podobne ako v Európe aj v USA je jednou z hlavných tém otázka ilegálnej imigrácie. Môže za to brutálna vražda Kathryn Steinleovej ilegálnym imigrantom v San Franciscu a svojrázna kampaň podnikateľa Donalda Trumpa, ktorý sa uchádza o republikánsku nomináciu pre prezidentské voľby. Zo štatistických údajov vyplýva, že ilegálni prisťahovalci majú v niektorých štátoch únie na svedomí viac ako 30 % vrážd.

Podľa bývalého kongresmana zo štátu Colorado Toma Tancreda, ktorý píše pre portál Breitbart.com, bude otázka ilegálnej imigrácie definovať USA 21. storočia a všetky nasledujúce americké voľby. Ostro kritizuje masmédiá, ktoré sa bez ohľadu na politické zameranie problémom s tým súvisiacim takmer úplne vyhýbajú.

Podľa oficiálnych federálnych a štátnych štatistík však ilegálni imigranti zodpovedajú za epidémiu násilného zločinu vo viacerých štátoch. Medzi rokmi 2008 až 2014 mali „ilegáli“ na svedomí až 38 % všetkých zistených vrážd v piatich štátoch (Kalifornia, Texas, Arizona, Florida a New York), hoci ich podiel na tamojšom obyvateľstva by sa mal pohybovať v rozmedzí 5,6 až 11 %. Ide teda o obrovskú disproporciu. V absolútnych číslach je to 7 085 vrážd za šesť rokov.

O týchto skutočnostiach však podľa Tancreda v americkej spoločnosti vie iba málokto. Preto obviňuje masmédiá z toho, že svojím mlčaním majú na tejto tragédii podiel viny. Ilegálna imigrácia je problém, pred ktorým si neradno zakrývať oči.

Zábava