Obézna RómkaNiekoľko Rómok bývajúcich v Seredi sa za posledné roky svojím správaním dostali do povedomia stovkám ľudí, ktorí zvyknú cestovať autobusmi na trase Bratislava – Sereď.

Sú arogantné, hlučné, obézne a hoci nevoňajú, voňavky predávajú. Drzo a dotieravo. Článok vznikol z príbehov ľudí, ktorí tieto skúsenosti zažívajú.

Chúďatka choré na srdce

Sú schopné celý deň pobehovať po meste, vnucovať ľuďom pokútny tovar, ale keď príde na cestovanie autobusom, na blízku je preukaz ťažkého zdravotného postihnutia, právo zľavneného lístka za euro a domáhanie sa práva na sedenie, lebo veď „ja som strašne chorá na srdce, tak ma pustite si sadnúť, vy rasistickí smradi sk***ení!“.

Ani keď nejaký borec argumentačne hlasne kontruje so slovami: „Tak nežer tú bagetu s majenézou, ty p**a tlstá,“ verbálny teror nepoľavuje a ich temperament tu šľape ako dobre namazaný stroj.

Do toho sa im občas niektorí zo šoférov vyhrážajú, že ak neprestanú kričať a vulgárne napádať cestujúcich, tak ich jednoducho vysadia. Po takejto vyhrážke nasleduje vyhrážka ďalšia, rovnaká, a po nej ďalšia, taká istá, čo je niekedy zavŕšené tým, že šofér otvorí pár kilometrov pred cieľom demonštratívne dvere, čo je už vrcholové gesto.

Myslím, že šofér by ich mal vyhodiť z autobusu hneď, ako zaplatia, nastúpia a naznačia neprístojné správanie.

Nepochopiteľná pasivita, strach a podvolenie sa

Čo ma ale udivuje a sklamáva zároveň, sú pasívne reakcie cestujúcich. Dve Rómky dokážu terorizovať autobus plný desiatok slušných ľudí.

Dotieravá Rómka ponúka každému voňavku za niekoľko desiatok eur, ktorá je buď kradnutá, alebo kúpená na internete za pár eur. Voňavku doslova hádže ľuďom na kolená a odmieta si ju zobrať späť. Chce neúprosne za ňu peniaze.

Pritom jediné, čo stačí, je rázne NIE so zvýšeným hlasom, ukázať odhodlanosť voči takémuto agresívnemu primitivizmu, a dotyčná ihneď stiahne chvost.

Proti takýmto patologickým prejavom sa nedá bojovať tichým, slušným a odmietavým úsmevom. Proti takémuto správaniu sa dá bojovať len nastavením zrkadla.

Aké sú ďalšie možnosti

Vždy treba vyzývať šoféra, aby voči takýmto nespratníčkam zasiahol a riešil to nekompromisne: vysadením na najbližšom mieste, kde môže autobus zastaviť. Ľudia si platia za cestovanie, tak majú právo nebyť šikanovaní.

Zároveň tu musia slušní cestujúci vystupovať ako jednotná kolektívna sila a ukázať im, že tu nie je miesto pre ich správanie.

Vhodné je tiež vždy zavolať políciu a nahlásiť jednak nepovolené podnikanie, ale tiež pochybnosť o pôvode ponúkaného tovaru, ktorý môže pochádzať z trestného činu krádeže. Nech im polícia venuje zvýšenú pozornosť.

Tieto Rómky tiež často používajú slová, ktoré by malo naše trestné právo klasifikovať ako „trestný čin hanobenia národa, rasy a presvedčenia“. Privolaným policajtom tiež môžete podať trestné oznámenie na tieto osoby za hanobenie.

Na jednej strane musím týchto cestujúcich skritizovať za ich prevažujúcu pasivitu a nedostatočnú akčnosť, ale zároveň im musím vyjadriť obdiv za ich toleranciu a trpezlivosť. V tomto prípade je to však cesta do pekla.

Zábava