PEGIDA a Geert Wilders(Drážďany, 14.04.2015) Známe pondelkové zhromaždenia PEGIDA proti islamizácii Západu v Drážďanoch naberajú po kríze, spôsobenej mediálnou škandalizáciou a organizačnými konfliktami, druhý dych. Na včerajšej demonštrácii, ktorej sa podľa odhadov zúčastnilo desaťtisíc ľudí, vystúpil aj holandský politik Geert Wilders, známy svojou kritikou otvorenej imigračnej politiky a euroskepticizmom. Viaceré ľavicové skupinky a politické strany chceli tomuto podujatiu zabrániť, no neboli úspešné.

Wilders, ktorý vedie tretiu najsilnejšiu politickú stranu v Holandsku, pred prítomnými vyhlásil, že „prisťahovalci sa nám musia prispôsobiť, nie naopak.“ Podľa neho sa kancelárka Merkelová mýli, keď tvrdí, že islam patrí k Nemecku. „Dosť už bolo politickej korektnosti“, vyhlasuje holandský politik, „bráňme náš Západ, bráňme slobodu.“

Viaceré pokusy ľavicových radikálov napadnúť zhromaždenie dopadli vďaka silnému nasadeniu policajných zložiek neúspešne. Na nepodarenej blokáde Pegidy sa zúčastnili aj viacerí poprední politici nemeckej Strany zelených.

Geert Wilders a jeho Strana pre slobodu v súčasnosti úzko spolupracuje najmä s francúzskym Národným frontom či so Slobodnou stranou Rakúska. Niektorí analytici sa zamýšľajú nad tým, či sa mu podarí získať politických partnerov aj v Nemecku. Hnutie Pegida však zatiaľ neprejavuje priame politické ambície celoštátnych rozmerov, aj keď z jej radov vzišla kandidátka na drážďanskú starostku pre júnové voľby Tatjana Festerlingová, ktorá včera tiež vystúpila pred zhromaždením. Koalícia síl, ktoré odmietajú súčasné európske status quo, sa tak stále rozrastá.

Zábava