PEGIDA(Drážďany, 13.01.2015) Úspešná séria pravidelných protestov proti islamizácii, ktoré organizuje hnutie PEGIDA (Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu), pokračuje so stále väčším počtom účastníkov. Včera sa v Drážďanoch podľa policajných odhadov zhromaždilo 25 000 protestujúcich, organizátori hovoria dokonca až o 40 000. Pred týždňom ich bolo približne 20 000. Obdobné akcie sa úspešne etablujú aj v iných nemeckých mestách.

Kvôli útokom v Paríži z minulého týždňa si účastníci minútou ticha pripomenuli 17 obetí podozrivých islamistických teroristov, ale aj všetky ďalšie obete nábožensky motivovaných trestných činov. Hlavný iniciátor hnutia PEGIDA Lutz Bachmann zároveň vyzval k zmene prisťahovaleckého zákona, ktorá by umožnila vykázanie všetkých zahraničných islamistov z krajiny.

Úspech akcie neprekazili ani viacerí politici, ktorí sa v priebehu predchádzajúceho týždňa o Pegide vyjadrovali mimoriadne kriticky. Napríklad nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas (SPD) označil demonštrácie za „odporné“. Kancelárka Merkelová na stretnutí s tureckým premiérom Ahmetom Davutoglu vyhlásila, že islam patrí do Nemecka. V Lipsku sa proti Pegide postavila dokonca aj miestna univerzita, ktorá vyzvala všetkých svojich študentov, aby sa zúčastnili na protidemonštrácii.

Počet účastníkov rastie aj v iných nemeckých mestách, do ktorých sa akcie hnutia PEGIDA rozšírili minulý týždeň. Podľa údajov polície sa v Lipsku zhromaždilo až 4 800 ľudí. V Mníchove ich malo byť 1 500. Niekoľko stoviek sa nazbieralo aj v Hannoveri, Berlíne, Düsseldorfe a inde. Na niektorých miestach došlo k výtržnostiam zo strany ľavicových extrémistov. Podpora Pegidy rastie aj na sociálnych sieťach. Na Facebooku ich pred týždňom podporovalo 110 000 ľudí, dnes je podporovateľov takmer 138 000.

Zábava