PEGIDA(Berlín, 06.01.2015) Fenomén hnutia PEGIDA (Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu) v Nemecku s novým rokom rozhodne nekončí. Včera sa napriek zlému počasiu na drážďanských uliciach opäť nazbieralo aspoň dvadsaťtisíc ľudí. Bez účinku sa zdajú byť odsúdenia a vyhrážky zo strany kancelárky Merkelovej a ďalších súčiastok nemeckého mocensko-mediálneho establišmentu. Naopak, obdobné akcie sa tentokrát konali aj v desiatich ďalších mestách po celom Nemecku.

Drážďany zažili v uplynulý pondelok ďalší veľký triumf odporcov islamizácie. Napriek neprebernému množstvu odsúdení, vyhrážok a kritiky sa ich zišlo aspoň 20 000. Na demonštrácii proti Pegide, na ktoré v minulosti chodili tisíce ľudí, sa zhromaždilo sotva 150 osôb, a to aj za podpory vládnej strany SPD, strany Zelených a socialistickej strany Die Linke.

Prvýkrát sa podobné akcie uskutočnili aj mimo Saska: v Mníchove, Berlíne, Kolíne nad Rýnom, Stuttgarte, Rostocku, Hannoveri a ďalších mestách. Účasť sa však pohybovala vždy iba okolo niekoľkých stoviek. Avšak aj drážďanská PEGIDA začínala iba s 250 účastníkmi 20. októbra minulého roka. Včera ich bolo takmer stonásobne viac.

Na mnohých miestach došlo k násilným stretom medzi políciou a ľavicovými radikálmi, ktorí chceli napadnúť účastníkov zhromaždení PEGIDA. V Berlíne boli po útokoch zadržaní 24 ľavicoví útočníci. V Kolíne a aj v Mníchove došlo tiež k násilným stretom, po ktorých sú minimálne piati policajti zranení. Kvôli útokom ľavicových extrémistov nemohli podujatia vo všetkých mestách prebehnúť podľa plánu. Na mnohých miestach bolo protidemonštrantov výrazne viac: 8 000 v Stuttgarte, 4 000 v Hamburgu, 5 000 v Berlíne a 10 000 v Münsteri.

PEGIDA zatiaľ uspela v úplnosti iba v Drážďanoch. Tomuto hnutiu však do kariet hrá narastajúca podpora zo strany širokých vrstiev nemeckej spoločnosti. Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky je PEGIDA sympatická 29 % Nemcov. 13 % Nemcov by sa dokonca zúčastnilo akcie PEGIDA, ak by sa konala v ich mieste bydliska.

Novinárka Alica Schwarzerová má k dispozícii výsledky ďalšieho prieskumu, podľa ktorého s protiislamizačným hnutím súhlasí úplne alebo skôr áno až 49 % Nemcov, ďalších 26 % Nemcov s ním súhlasí čiastočne. Väčšina národa sa teda podľa týchto údajov aspoň sčasti s požiadavkami PEGIDA stotožňuje. Na sociálnej sieti Facebook hnutie PEGIDA podporuje viac ako 110 000 ľudí. Predznamenáva to politické zemetrasenie v najľudnatejšej krajine Európskej únie?

Zábava