Nanna, obeť brutálneho útoku(Kodaň, 27.12.2014) Obyvatelia Dánskeho kráľovstva sú v šoku z brutálneho útoku somálskych mladíkov na Nannu a Madsa, mladý pár, ktorý sa vracal zo štedrej večere u Madsových rodičov 24. decembra tohto roku. Okolo polnoci ich romantickú prechádzku večernou Kodaňou prerušila skupinka mladých agresorov prisťahovaleckého pôvodu, ktorí ich následne napadli a bili železnými reťazami. Aspoň to tvrdia ťažko zranené obete útoku. Dáni krútia hlavami, ako mohol byť niekto schopný takého činu v období Vianoc.

Celá potýčka podľa Nanny začala na námestí Enghave Plads v kodaňskej štvrti Vesterbro, kde im cestu skrížil agresívny a konfrontačný tínedžer somálskeho pôvodu na bicykli. Po niekoľkých slovných výpadoch napadol s fľašou v ruke Madsa, priateľa Nanny, a udrel ho silno do hlavy. Z neďalekého domu sa odrazu vynorila skupinka ďalších čiernych mládencov, ktorí v rukách zvierali železné reťaze z motocyklov. Všetci zaútočili na Madsa, ktorý sa čoskoro ocitol na zemi, kde si len s námahou pred údermi ubránil svoju hlavu.

Horšie na tom nakoniec bola jeho priateľka, ktorá napriek Madsovým výzvam neutiekla, ale snažila sa mu pomôcť. Ako neskôr povedala, bála sa, že ho skupinka násilníkov zabije. Tí sa však necítili viazaní tradičnými európskymi zvyklosťami, že ženy sa nebijú (alebo si už snáď osvojili vyspelé feministické koncepcie a ľudí podľa pohlavia nerozlišujú?). Nanna bola zrazená na zem a utŕžila niekoľko úderov reťazov do tváre. Až potom sa útočníci rozpŕchli.

Nanna, obeť brutálneho útoku

Keď bolo po všetkom, obetiam prišli na pomoc okoloidúci, neskôr aj sanitka a polícia. Z tváre mladej ženy sa rinula krv. Obaja sú už dnes z najhoršieho vonku, ale útok im budú pripomínať jazvy, rany a traumatické spomienky. Nanna sa rozhodla opis celej udalosti aj s fotodokumentáciou zverejniť na sociálnej sieti Facebook, kde sa šíri medzi šokovanými Dánmi.

Podľa obetí sú útočníci prisťahovaleckého pôvodu, aspoň jeden by mal byť Somálec. Kodaňská polícia správy o útoku potvrdila, zatiaľ však nikto nebol zatknutý. V súčasnosti majú bezpečnostné orgány opis dvoch útočníkov, obaja sú podľa polície somálskeho pôvodu.

Viacerí komentátori upozorňujú na to, že aj keď budú nakoniec všetci útočníci chytení a potrestaní, čo je však málo pravdepodobné, celkový dopad tohto činu na dánsku spoločnosť to nezmení. Mnohí sa obávajú toho, že v ich krajine je stále viac ľudí, ktorí nezdieľajú hodnoty, zvyklosti, modely správania a ani odpor k násilnostiam dánskej spoločnosti. Na rozdiel od podporovateľov multikulturalizmu to však za obohatenie nepovažujú.

Zábava