PEGIDAUž viackrát sme informovali o pondelkových demonštráciách organizácie PEGIDA – Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu v Drážďanoch. Protestujúci sa zišli aj dnes, už po desiaty raz. A opäť v rekordnom počte. Odhady sa pohybujú okolo dvadsiatich tisícok účastníkov. Ich odporcov sa nezbierali iba štyri tisíce. Politicko-mediálne elity sa však nevzdávajú: nemeckí poslanci vyzvali kresťanov, aby si počas vianočných bohoslužieb zaspievali aj jednu moslimskú pieseň. Groteskný „nemecký“ režim sa prejavil v svojej celej absurdnosti.

V Nemecku sa niečo deje. Dnes už to nemožno prehliadnuť. V krajine, ktorá je od konca vojny zošnurovaná najtuhšou odrodou politickej korektnosti a dodnes ešte okupovaná americkou armádou, sa mení spoločenská klíma. Už od májových volieb sa darí euroskeptickej a, na nemecké pomery, vlasteneckej strane Alternatíva pre Nemecko, ktorá má dnes 7 europoslancov a 36 poslancov v krajinských snemoch. Od októbra sa v Drážďanoch rysuje hmatateľný odpor aj v čisto spoločenskej rovine.

PEGIDA dokázala svojím umným programom a veľmi opatrným prístupom presvedčiť široké masy Nemcov, že nejde o žiadne neonacistické zoskupenie, ako sú médiami a politikmi označované akékoľvek snahy, odmietajúce multikulturalizmus či prisťahovalectvo z tretieho sveta. K tomu treba pripočítať pocit, ktorý zdieľa stále viac Nemcov, že „štandardné politické strany“ ich skutočné záujmy nezastupujú. Aj preto je stránka PEGIDA na sociálnej sieti Facebook jednou z najrýchlejšie rastúcich nemeckých stránok, čoskoro bude mať viac fanúškov ako sociálnodemokratická SPD.

Systém sa však nevzdáva. Skôr naopak, aj keď pritom musí stále viac ukazovať, že s tou deklarovanou demokraciou to zas tak vážne nemyslí. Aspoň u tých, ktorí zmýšľajú inak. Drážďanská opera Semperoper vypla svoje večerné osvetlenie počas dnešného zhromaždenia, ktoré sa odohrávalo práve pred ňou. Málo platné, desaťtisíce prítomných si vianočné piesne zaspievali aj potme.

Ešte absurdnejšie však vyznelo správanie drážďanskej pobočky údajne humanitárnej organizácie Tafel, ktorá sa stará o bezdomovcov. Pôvodne mali dnes účastníci demonštrácie medzi sebou organizovať zbierku a vyzbieranú peniaze poslať na pomoc bezdomovcov. Predsedníčka Tafel v Drážďanoch a bývala politička ľavicovej Die Linke Edith Frankeová však peniaze vopred odmietla s tým, že je to politicky nevhodné. Dúfajme, že hladní bezdomovci sa jej za to poďakujú. Organizátori sa rozhodli, že charitatívne akcie budú v budúcnosti poriadať vo vlastnej réžii.

Poslanci nemeckého parlamentu za stranu Zelených navrhli, aby si na znak pokojného súžitia kresťania v kostole počas vianočných bohoslužieb zaspievali jednu moslimskú pieseň a moslimovia v mešite zase jednu kresťanskú. Dúfajme, že poslanci strany Zelených si na svojom sneme zaspievajú zase Horst Wessel Lied, aby ekumenickým bláznovstvám bolo učinené zadosť. Aj k takýmto zúfalým gestám sú politici hlavného prúdu dotlačení masami na drážďanských uliciach.

V sobotu sa objavila pre niekoho možno prekvapivá správa. Predseda nemeckej Ústrednej rady Židov Josef Schuster odsúdil organizáciu PEGIDA ako „mimoriadne nebezpečné“ protimoslimské hnutie. Je to signál toho, že židovské organizácie budú vždy stáť proti záujmov Európanov bez ohľadu na to, ako sa tí oháňajú „židovsko-kresťanským dedičstvom“ a podporou Izraelu, ktorý sa sám so svojimi moslimskými obyvateľmi nemazná? V každom prípade aj Nemecko čaká zaujímavý rok 2015. Situáciu budeme aj naďalej monitorovať, pretože bez Nemecka niet Európy.

Zábava