PEGIDA(Drážďany, 15.12.2014) V saskej metropole aj tento pondelok vyšli do ulíc nespokojní Nemci, aby protestovali proti islamizácii svojej vlasti a proti príliš liberálnej prisťahovaleckej politike. Pred týždňom sa ich v uliciach nazbieralo viac ako 10 000 napriek protestom politických a mediálnych elít. Dnes bol však rekord opäť pokorený. V uliciach Drážďan sa zhromaždilo viac ako 15 000 účastníkov. Pripomíname, že tieto už tradičné pondelkové protesty začínali 20. októbra iba s 250 ľuďmi.

Akciu už po deviaty raz organizovala organizácia PEGIDA – Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (Patriotische Europäer Gegen die Islamisierung des Abendlandes). Opäť s úspechom. To sa však nedá povedať o protiprotestoch, ktoré zorganizovali rôzne ľavicovo zamerané spolky s podporou štandardných politických strán. Podľa policajných údajov bolo protidemonštrantov približne 5 500, teda o pár tisíc menej ako pred týždňom. Nepomohla ani účasť predsedu nemeckých Zelených Cema Özdemira a predsedníčky Die Linke Katje Kippingovej.

Neustále rastúce počty účastníkov akcií PEGIDA šokujú mnohých politikov a novinárov. Počas uplynulých dní sa proti demonštrácii vyjadrili viacerí špičkoví politici. Spolková kancelárka Angela Merkelová sa vyjadrila, že síce uznáva slobodu zhromažďovania, ale „tu nie je žiadne miesto pre poburovanie a osočovanie“. Podľa spolkového prezidenta sú účastníci protestov „radikáli“, podľa ministra vnútra Severného Porýnia-Vestfálska Ralfa Jägera „buriči“ a podľa generálnej sekretárky sociálno-demokratickej SPD Yasminy Fahimiovej „politickí traviči studní“.

Tieto slová odmietania a kritiky však u stále širších vrstiev Nemcov nepadajú na úrodnú pôdu. Komentátori varujú, že pre mnohých Nemcov sú vládnuce elity morálne zdiskreditované a nehodné rešpektu. Zdá sa, že Nemecko môže postupne očakávať politické zemetrasenie.

Zábava