PEGIDAUž pred troma týždňami sme informovali o protestoch organizácie PEGIDA – Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (Patriotische Europäer Gegen die Islamisierung des Abendlandes), ktoré sa každý pondelok uskutočňujú v nemeckých Drážďanoch. Zhromaždenia pokračujú, stále však narastá počet zúčastnených. Pred troma týždňami prišlo 3 500 ľudí, včera ich už bolo viac ako 10 000. Na nemecké pomery niečo nevídané. Ide však aj o porážku odporcov z radov popredných politických strán, na ktorých protiakciu prišlo výrazne menej ľudí.

Pred týždňom v uliciach Drážďan pochodovalo 7 500 až 8 000 účastníkov demonštrácie PEGIDA. Organizátori si pre ôsmy pondelok, odkedy tieto akcie usporiadajú, stanovili cieľ: 10 000 protestujúcich. Takéto mohutné podujatia nemohli ujsť pozornosti ani politikom, ktorí však namiesto diskusii o požiadavkách protestov (sprísnenie imigračnej politiky a prijatie opatrení proti islamizácii), sa pustili do organizácie protiprotestu.

Cieľom bolo zhromaždiť väčšie množstvo ľudí, ako príde na akciu PEGIDA, a tak demonštrovať, že stále viac ľudí je za liberálnu imigračnú politiku. Zúčastniť sa na protiproteste vyzývali ľavicoví radikáli, odborári, niektoré náboženské spoločenstvá, saská spolková vláda na čele so Stanislawom Tilichom (z Merkelovej CDU), ale aj starostka Dráždaň Helma Oroszová (CDU).

Účasť prisľúbili aj zástupcovia všetkých strán hlavného prúdu: SPD, CDU, die Linke, FDP a Zelení. Z významnejších politických strán sa demonštrantov proti islamizácii zastala iba Frauke Petryová, poslankyňa saského krajinského snemu za euroskeptickú Alternatívu pre Nemecko (AfD). Takmer všetky „mainstreamové“ médiá, ktoré, už tradične, kriticky informovali o akciách PEGIDA, upozorňovali vopred a pozitívne na protidemonštráciu. Skrátka, protiprotest mal podporu celého politicko-mediálneho establišmentu.

Na ulici to však vyzeralo inak. Napriek kampani a obrovskému úsiliu prišlo na akciu nemeckých vlastencov, ktorá prvýkrát nemala formu sprievodu, ale statického podujatia, viac ako 10 000 ľudí. Ich oponentov bolo iba približne 7 000, teda o celé tri tisícky menej. A to je na celej veci najdôležitejšie, systém prehral v malej mobilizačnej vojne. Napriek svojim obrovským materiálnym a komunikačným možnostiam nedokázal vzbudiť väčší záujem ako organizátori bez politického či mediálneho krytia, ktorí však bojujú za rozumnú vec. Vzbudzuje to nádej a je už iba na Nemcoch samotných, či dokážu svojich multikultúrno-internaciolistických vladárov potrápiť ešte o čosi viac.

Aktualizácia

V reakcii na včerajšiu úspešnú demonštráciu PEGIDA ohlásil sociálnodemokratický minister spravodlivosti Heiko Mass (SPD) potrebu vytvoriť jednotný front všetkých hlavných politických strán proti jej organizátorom. K odmietavej kritike sa pridal aj minister vnútra Thomas de Maizière (CDU). Reálne však tieto „štandardné“ politické strany iba dokazujú, že obavy svojich občanov majú na háku a že vlastne medzi nimi nie je podstatnejších rozdielov. Opäť nahrávka na smeč pre politický disent. Už ju iba využiť...

Zábava