PEGIDA(Berlín, 18.11.2014) Túto jeseň sa v uliciach viacerých nemeckých miest odohrávajú protesty proti islamizácii Nemecka a celého Západu. Tisícky demonštrantov sa zhromaždilo v Kolíne nad Rýnom a v Hannoveri. Už päť zhromaždení sa uskutočnilo v saskej metropole, v Drážďanoch a počet účastníkov stále rastie. Na nemecké pomery, silne zošnurované politickou korektnosťou a komplexom večnej viny, ide o neobvyklý fenomén, ktorý však neostal bez opozície.

V reakcii na stále aktívnejšiu činnosť salafistov (ultraortodoxných islamistov) na nemeckej pôde sa začiatkom roka vytvorila skupina HoGeSa – Hooligans gegen Salafisten, zložená prevažne z radikálnych futbalových fanúšikov. Od septembra organizovali viaceré protesty, na ktoré však prišlo iba niekoľko stoviek ľudí. Zmena nastala až pri demonštrácii 26. októbra v Kolíne nad Rýnom, ktorej sa zúčastnilo medzi tri až päťtisíc ľudí. Došlo však aj ku konfliktom s políciou a oponentmi.

Ich ďalšia akcia sa odohrala 15. novembra v Hannoveri pod názvom „Európa proti teroru islamizmu“ a prilákala podľa polície 3200 demonštrantov. Jej priebeh bol pokojný, nie však dohra. Po jej konci boli totiž štyria účastníci napadnutí skupinou asi tridsiatich zamaskovaných ľavicových radikálov, tí po nich prv poskákali a potom ich pokropili dráždivým plynom. Dve z obetí útoku sú ťažko zranené – s pomliaždeninami, zlomeným rebrom a zranením hlavy, resp. zlomením čeľuste.

Mohlo to však skončiť aj horšie. Polícia vyšetruje dosiaľ neidentifikovanú skupinu ľavicových extrémistov pre ublíženie na tele a pokus o zabitie. Útokom neostali ušetrení ani samotní policajti. Tzv. antifašisti po nich počas pochodu HoGeSa v Hannoveri hádzali kamene, fľaše a svetlice. Jedno z policajných vozidiel bolo značne poškodené.

Demonštrácie v Drážďanoch organizuje každý pondelok umiernenejšia skupina PEGIDA – Vlasteneckí Európania proti islamizácii Západu (Patriotische Europäer Gegen die Islamisierung des Abendlandes). Minulý týždeň prišlo 1 700 ľudí, včera už 3 500. Jeden z rečníkov upozornil na to, že nebezpečenstvo radikálneho islamu je médiami a politikmi bagatelizované. PEDIGA preferuje aj zmenu imigračnej politiky, podľa jej predstáv by sa ďalší ekonomickí prisťahovalci do krajiny nemali púšťať a kriminálni cudzinci by mali byť vykázaní.

Aj v saskej metropole sa objavili asi štyri stovky odporcov, ktorí sa snažili preraziť policajnú bariéru. Popri tom skandovali heslá ako „Nikdy viac Nemecko“. Medzi nimi boli prítomní okrem členov skupiny „Antifa“ aj prívrženci mládeže Strany zelených a strany Die Linke. Nepodarilo sa im však prerušiť pokojný priebeh demonštrácie.

Podľa niektorých komentátorov ide o pozoruhodný vývoj. Len budúcnosť ukáže, či sa demonštrantom podarí zaujať významnejší podiel verejnosti a dosiahnuť nejaké politické zmeny. Paradoxne pôsobí činnosť ich ľavicových oponentov, ktorí sa zastávajú radikálnych moslimov, hoci tí zásadne odmietajú feminizmus, homosexualizmus a ďalšie moderné ľavicovo-liberálne ideológie. Otázka je, či ľavicových radikálov nepoháňa viac protinemecká (seba)nenávisť ako ich sociálno-politické postoje, pýtajú sa niektorí odporcovia islamizácie v Nemecku.

Zábava