Islamizované väznice(31.10.2014) Až 60 percent osadenstva francúzskych väzníc predstavujú osoby islamského náboženstva, respektíve pôvodu. Vyplýva to zo správy Guillaume Larriveho, podpredsedu francúzskej opozičnej strany UMP, ktorý vypracoval akčný plán proti islamskej radikalizácii medzi väzenskou populáciou. Dnes je podiel moslimov medzi obyvateľmi Francúzska odhadovaný na 7,5 %, ide teda o prekvapivo vysokú mieru disproporcie.

S kritikou výsledkov Larriveho správy prišiel renomovaný francúzsky denník Le Monde, ktorý poukazuje na to, že tento údaj platí iba pre väznice vo veľkých mestách a ich okolí. To však neznamená výrazný rozdiel, lebo väčšina väzňov je práve v takých väzniciach. Denník upozorňuje aj na to, že táto štatistika nemá punc oficiality vzhľadom na to, že francúzsky štát zakazuje zber etnických a náboženských dát. Demografické štatistiky týkajúce sa Francúzska sú preto dlhodobo založené na odhadoch.

Na hrozivých dôsledkoch predmetných čísel to však veľa nezmení. Prognózy predpovedajú, že podiel moslimov vo Francúzsku bude v budúcnosti rásť a zdá sa, že ešte rýchlejšie, ako sa predpokladalo. Čo ukáže budúcnosť? Podarí sa nakoniec tieto problémy prekonať a vybuduje sa multikultúrna spoločnosť? Alebo mali pravdu „extrémisti“?

Zábava