V nedeľu 15. 10. 2006 v nepokojmi zmietanom Maďarsku došlo k rasovej vražde. Jej obeťou sa stal 44-ročný učiteľ zemepisu Lajos Szőgi. Bol brutálne zlynčovaný skupinou Cigánov v obci Olaszliszka na severovýchode Maďarska. Szőgi v inkriminovaný deň prechádzal autom cez túto obec, keď bočným zrkadlom zachytil cigánske dievča. To sa po zásahu ocitlo v jarku pri ceste. Szőgimu sa stalo osudným, že zastavil s cieľom poskytnúť pomoc. Cigánča však samo vstalo a utieklo.

Následne však auto obstáli jej príbuzní aj s početným susedstvom a vytiahli ho násilím z auta na cestu, kde ho začali kopať. Pri pitve bolo identifikovaných približne 50 kopancov, pričom väčšina smerovala na hlavu. Lynču sa zúčastnilo 7 Cigánov, ale prizeralo sa mu ich celkovo okolo 50. Keď sa Szőgi už nehýbal, útočníci sa obrátili na jeho 2 hrôzou roztrasené dcéry a jeden z nich zreval: „Vás najskôr znásilníme a potom dopadnete ako váš otec!“

V obci, kde z 1800 obyvateľov je tretina Cigánov panuje nateraz strach z trestnej výpravy maďarských extrémistov. V čase, keď Slovenská republika prostredníctvom NR SR prijala nezmyselnú „deklaráciu proti extrémizmu“ (najmä pod vplyvom vyfabrikovanej kauzy Hedvigy Malinovej – čo sa nedá nazvať inak ako gól do vlastnej brány), by na takúto deklaráciu bolo zrelé skôr Maďarsko s pravidelnými pouličnými budapeštianskymi násilnosťami, či takýmito vraždami.

Akosi sa však nič nedeje a naša diplomacia mlčí, čím si opäť zužuje manévrovací priestor pre poukazovanie na extrémizmus v Maďarsku. Tak či onak, dve dcéry Lajosa Szőgiho už nepresvedčia žiadne sladké reči Laca Ďurkoviča, či Daniela Mila o tolerancii v prevedení ich podobne zameraných zadunajských kolegov.

Zábava