Robert Mugabe(Harare, 9.9.2014) Prezident Zimbabwe Robert Mugabe vyzval posledných približne 500 bielych farmárov v krajine, aby ju ihneď opustili. „Hovoríme nie bielym, ktorí vlastnia našu zem“, vyhlásil dnes už deväťdesiatročný Mugabe pred svojimi prívržencami. V totálne zbedačenej krajine dochádza ešte stále k rasistickým vraždám belochov.

Jeden farmár pre švajčiarsky denník Neuen Zürcher Zeitung povedal, že Mugabe robí z belochov obetných baránkov za jeho katastrofálnu hospodársku politiku. „Je to smiešna výhovorka vlády vzhľadom na jej zlyhania.“ Od pozemkovej reformy z roku 2000, pri ktorej bola väčšina bielych farmárov vyvlastnená, panuje v niekdajšej obilnici Afriky stav nedostatku potravín. Mnohí maloroľníci, ktorí dostali pôdu, nedokázalo poľnohospodárstvo spravovať a tak nechali polia spustnúť.

Miera inflácie presiahla v uplynulých rokoch aj 100.000-percentné hodnoty. Rovnako klesla priemerná dĺžka života z 55 na 44 rokov. Za to je zodpovedná predovšetkým epidémia AIDS, touto chorobou trpí približne 30 percent obyvateľov krajiny. V minulosti tento medzinárodne izolovaný prezident opakovanie hromžil o údajnom rasizme v Európe a v USA. Po vyvlastnení bielych farmárov OSN a Svetová banka zastavila väčšinu pomoci pre Zimbabwe.

Zábava