Rómovia zo Slovenska v Anglicku(Londýn, 13.6.2014) Britský denník Daily Mail informuje o problémoch so slovenskými Cigánmi v malej anglickej obci Hexthorpe v južnom Yorkshire. Miestni si sťažujú na protispoločenské chovanie ich nových susedov: znečisťovanie verejných priestranstiev odpadom, vyhrážky, hlučné a agresívne správanie. Hrozia, že ak polícia nedokáže tento problém rýchlo a účinne vyriešiť, dôjde k nepokojom.

Od januára tohoto roku sa do Hexthorpe s 3.300 obyvateľmi prisťahovalo 500 slovenských Rómov. Za niekoľko mesiacov sa dovtedy pokojná komunita zmenila na nepoznanie. Elizabeth Boardmanová, ktorá žije v obci 30 rokov, je šokovaná náhlou zmenou. „Teraz sa bojím ísť po ulici sama, lebo skupinky Rómov sú všade. Mám strach prejsť okolo nich, lebo ma vždy zastrašujú a vyvedú z miery,“ vraví. „Ak to takto pôjde ďalej, ľudia vezmú spravodlivosť do vlastných rúk, budú tu nepokoje a podľa mňa bude na vine polícia, ktorá mala skôr zasiahnuť.“

Jej dcéra a matka štyroch detí Michele Boardmanová, ktorá sa v domácnosti stará o svojho postihnutého syna, hovorí: „Cigánsky muž sa s nožom v ruke vyhrážal, že zabije moje dcéry, keď sa v jeden večer vracali domov. Polícia doteraz nezozbierala svedecké výpovede, hoci k tomu došlo v apríli. Kašlú na to.“ Podľa miestneho Paula Adamsa nejde novým obyvateľom o dobro obce, ale o výhody, ktoré poskytuje britský systém.

Kritická situácia sa stala témou verejného stretnutia asi stodvadsiatich obyvateľov so zástupcami polície a obecnej rady. „Zdá sa nám, že sa ich bojíte a takto to ide celé s Britániou dolu vodou. Stratili ste našu dôveru. Toto je naša dedina, najvyšší čas, aby ste vystúpili a konečne niečo spravili,“ vyjadril sa jeden z nahnevaných domácich. Polícia prisľúbila opatrenia, ktoré by mali situáciu vyriešiť. Inak hrozí, že dôjde ku krvavým stretom a nepokojom.

Zábava